1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İskenderpaşa Konağına görkemli açılış
İskenderpaşa Konağına görkemli açılış

İskenderpaşa Konağına görkemli açılış

Diyarbakır'ın tarihi mekanlarından İskenderpaşa Konağı, yapılan görkemli bir açılışla hizmete açıldı.

A+A-
Kahvaltı mekanı ve kafe olarak hizmet verecek konağın açılışında, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Fırat Anlı, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, Diyarbakır Organize Sanayi İşadamları Derneği (DOSİAD) Başkanı A.Aziz Özkılıç ve Diyarbakır Eczacılar Odası Başkanı Fırat Değer'in yanı sıra çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcileri hazır bulundu.
 
Başkan'dan “Hayırlı uğurlu olsun” dileği
 
İskenderpaşa Konağı açılışını kurdela keserek gerçekleştiren Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Fırat Anlı, “Hayırlı uğurlu olsun” dileğinde bulundu. Bu tür tarihi mekanların işletmelere dönüştürülerek Diyarbakır'ın turizmine katkı sunulduğuna işaret eden Anlı, “Dilerim bu tarihi mekan da yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olur” diye konuştu.
 
“Tarihi mekanların işletilmesi güzel”
 
Daha sonra söz alan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, Diyarbakır'ın turizm açısından bölgede çok önemli bir yere sahip olmasına rağmen, gereken ilgiyi görmediğinden yakındı. Diyarbakır'ın han, hamam, medrese, kervansaray, surlar ve İçkale gibi görkemli yapıtlarıyla Türkiye'nin en önemli tarihi mekanlarına sahip kentlerin başında geldiğine işaret eden Sayar, “Bu tür tarihi mekanlarımızı iç ve dış turizme açarak iyi bir hizmet yaptığımızı düşünüyorum. Bu tür mekanların artarak devam etmesini ve hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.
 
“Bu işletmeler Turizme katkı sunacak”
 
Diyarbakır Organize Sanayi İşadamları Derneği (DOSİAD) Başkanı A.Aziz Özkılıç ise kurdele kesiminden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, “Tarihi bir mekanımızı daha hizmete ve dolayısıyla turizme kazandırmanın mutluluğu içerisindeyiz. Özellikle Sur İçindeki bu tür yapıların onarılarak bu şekilde iç ve dış turizme kazandırılması gerektiğini düşünüyorum. Diyarbakır'ın nadide mekanlarından İskenderpaşa Konağı'nı bizlere kazandırılmasında emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyorum. Bu tür tarihi mekanlarda açılan işletmeler hem Diyarbakır turizmine katkı sunacak hem de bir nebze iş sorununu asgariye indirecek. Bu nedenle İskenderpaşa Konağı'nın bu şekilde hizmete açılmasını sevindirici bir olay olarak değerlendiriyorum. Hepimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT