1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İşitme engelli öğrencilerin kayıt çilesi
İşitme engelli öğrencilerin kayıt çilesi

İşitme engelli öğrencilerin kayıt çilesi

Diyarbakır'da bölge okulu olan Surkent İşitme Engelliler Ortaokulu'ndan mezun olan öğrenciler, her okula kayıt yapma hakkına sahip iken, kayıt yapmama nedeniyle sıkıntılar yaşıyor.

A+A-
İşitme Engelli Öğrencilerin meslek liselerine kayıt yapmak istemesi ve pansiyonlu okullarda kalma isteği sonuçsuz kalıyor.
 
Okul idarecilerinin ikametgah şartı göstermesi ve ilgisiz tavrı, velileri isyan etme noktasına getirirken, çoğu Diyarbakır merkez dışında olan öğrencilerin tek isteği, birkaç arkadaşlarıyla pansiyonda kalabilmek. İletişim sorunu sebebiyle veliler, çocuklarını pansiyonda kalmadıkları zaman güvende hissetmiyor.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi KİPTAŞ Meslek Lisesi ve Vali Gökhan Aydıner Meslek Lisesi pansiyonlu olduğu için, öğrencilerini kaydetmek istediklerini söyleyen veliler, engelli öğrencilerin raporları ve özel eğitim belgeleri olmasına rağmen kaydedilmediklerini ileri süren veliler, çıkan son yönetmelik ileri sürülerek, öğrencilerin kaynaştırma öğrencisi olarak diğer liselere serpiştirildiklerini, şehir dışında olan öğrencilerin kalacak yer probleminin düşünülmediğini belirtti.
 
 Uzun zamandır velisi olduğu öğrenciyi kaydetmek isteyen İrfan Erdak , çözüm beklediklerini söyleyerek, sekiz yıl işitme engelli okulda eğitim ve öğretim gören kardeşime koskoca şehirde birkaç işitme engelli arkadaşıyla okul bulamadığını söyledi.Bir başka velisi olan Ayten Çelik ise şunlardı söyledi.Eğilde ikamet etmekteyiz kapı kapı dolaşıyoruz hiçbir yetkili çözüm bulamadı ne mantık anlam veremiyorum,bir rezalet yaşamaktayız çocuklarımız zaten sıkıntılı okula kayıt etmemenin üzüntüsünü yaşamaktayız.Bismilde ikamet eden Alattin Tekin ise şunları söyledi.bu nasıl eğitimdir bu nasıl iştir bir türlü anlamadım günlerdir çocuklarımızı koskoca bir büyükşehirde kaydını yapamıyoruz.bizleri futbol topu gibi oynatıyorlar dedi.
 
İlçelerden gelen öğrencilerin arkadaşlarıyla bir arada olmadığı zaman uyumsuzlukların başlayacağını bildiklerini, zaten zor durumda olan öğrencilerin özel eğitime tabii tutulmayan ve konu hakkında bilgi sahibi olmadıkları için bu tür öğrencilerin iletişim dilini öğrenmekten uzak öğretmenin ne denli başarılı da olsa öğrencilere bir şey veremeyecek olmasının düşündürücü olduğunu belirten diğer veliler, çocukların sınıfta sadece maket olarak duracaklarını ifade etti.
 
“İşitme engelli olan öğrencilerin dersi dinleme imkânı yok, çocuk kelimelerle normal cümle kuramıyor ve eklerden köklerden habersiz. Öğretmen dersi anlatsa bile kavrayacağı bir şey olamaz.Ancak bir lisede pansiyonlu okulda bu öğrencilere özel bir sınıf açılmalı” şeklinde görüş belirten veliler, Valiliğin ve Milli Eğitim Müdürlüğü'nün bu konuda duyarlı olmasını istedi. 
 

HABERE YORUM KAT