1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İsim değiştirerek işkenceye devam
İsim değiştirerek işkenceye devam

İsim değiştirerek işkenceye devam

Diyarbakır'da Akar ailesinin 1.5 yaşındaki çocuklarına eğitim adı altında psikolojik baskı ve şiddet uygulandığı gerekçesiyle özel bir kreş ve gündüz bakım evini geçen yıl adli makamlara şikayet etmesi sonucu mahkeme ve aile ve sosyal politikalar il müdür

A+A-

 

Dilek Akar Diyarbakır merkezde bir tekstil atölyesi işletiyor. Akar çifti, 2 yaşındaki çocuklarını, ' daha iyi bakılsın' diyerek Diyarbakır'ın merkez ilçelerinden Kayapınar'daki özel bir kreş ve gündüz bakım evine verdi. Akar'ın iddiasına göre kreşten önce normal bir çocuk olan minik Taha'nın davranışlarında anormallik başladı. Birden bire ürken ve korkan minik çocuğun davranışı aileyi harekete geçirdi. Kreş yönetimine başvuran Akar çiftine verilen yanıtta çocuğun davranışının normal olduğu söylendi.
 Haberin gazetemizde yayınlanmasından sonra yargı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan özel kreşe ceza geldi. Ancak kreş sahipleri cezadan kurtulmak için isim değişikliğine gitti.
 
'CEZALAR KAĞIT ÜSTÜNDE KALDI'
 
Konuşması sırasında göz yaşlarına hakim olamayan Dilek Akar, verilen cezaların kağıt üstünde kaldığını iddia etti.
 
Akar,” Benim çocuğum kreşte çok kötü olaylar yaşadı. Bizler çocuklarımız daha iyi, bakılsın diye verdik ama bunun tam tersi oldu.Büyük miktarlarda para alıp hem de çocuğuma hem fiziki hem de psikolojik   uygulama yapmışlardı . Bundan dolayı onları ilgili makamlara şikayet etmiştim . Gazetenizde haber çıktı. İnsanlara 'haber yalan' dediler hem adli makamlardan hem de sosyal yardımlaşmadan aldıkları cezalar var. “ dedi.
 
'BUNLAR NASIL İSİM DEĞİŞTİREBİLİYOR?'
 
Kreşin isim değiştirerek yoluna devam ettiğini vurgulayan Akar,yargıdan bunun önüne geçmesini beklediklerini anlattı. Akar,”Bu cezaları almasına rağmen bu kreş halen faaliyetine devam etmektedir. Sürekli isim değiştirerek faaliyetlerine devam ediyor. Benim çocuğumu kapının kolunu çıkararak tek odalara bırakıyorlar yerlerde yatırarak kafasına ve eline vurarak darp ettiler. Bunları da eğitim şeklimiz böyle diye bana anlatılar.
 
Bu görüntüler kamera kayıtlarında da var ve adli makamlarda da mevcut benim sayın savcıma söyleyeceğim önce Allah'ın sonra adli makamdaki   yetkili kişilerin adaletine güveniyorum. Savcılara sormak istiyorum; 18 aylık bir çocuk bu halde darp ediliyorsa bu kreş sürekli isim değiştirerek nasıl hala faaliyetlerine devam ediyor, anlamak mümkün değil.” diye konuştu.
 
KREŞ YETKİLİLERİ TOPU EĞİTMENE ATTI
 
Bu arada mahkemenin çocuğa şiddet uygulandığına dair sağlık raporunu kabul ettiği ve davanın devam ettiği ifade edilirken,özel kreşin yetkilileri ise mahkemede yaptıkları savunmada suçlamaları kabul etmedi. Kreş yetkilileri,olayın eğitmen tarafından gerçekleştirildiğini ve kurumsal olarak kendilerini bağlamayacağını dile getirdiler.
 
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yetkilileri ise yasal yetkileri çerçevesinde sadece 3 gün kapatma cezası verebildiklerini, süresiz kapatma yetkilerinin olmadığını ifade ettiler.

HABERE YORUM KAT