1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Işıklandırma çalışmaları sürüyor
Işıklandırma çalışmaları sürüyor

Işıklandırma çalışmaları sürüyor

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Diyarbakır Surları’nı görünür kılmak amacıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan ışıklandırma çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

A+A-

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Diyarbakır Surları’nın aydınlatma sisteminin artık ihtiyaca cevap vermemesi üzerine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı aydınlatma çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.


Günün her saatinde görülebilecek


Çalışma kapsamında ilk etapta Fiskaya’dan Mardinkapı’ya kadar olan 3,7 kilometrelik kısmın aydınlatması yapılırken, yapılacak aydınlatmalar sayesinde UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Diyarbakır Surları’nın üzerindeki yazıtlar, kitabeler ve kabartma figürler günün her saatinde bile rahat bir şekilde görülebilecek.

 

Çalışmalar doğrultusunda, aydınlatma için 400 adet led projektör ile 620 adet direk üstü aydınlatma armatürleri montajlanacak. Yılsonuna kadar tamamlanacak. İkinci etap ise seneye Surların Dicle Vadisi’ne bakan kısmında yürütülecek.


Çalışmalar kontrol altında


Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin konuyla ilgili daha önce yaptığı açıklamalarda, aydınlatma için elektrik maliyetini düşürecek tasarruflu projektörler ve armatürlerin kullanılacağı belirtilmişti. Yeni projede, mevcut bulunan ışıklandırma sistemindeki direklerine kılıf geçirilerek korunacağını da ifade edilmişti.

 

Yapılan çalışmaların Surlara zarar verip vermediğiyle ilgili olarak ta Diyarbakır Müze Müdürlüğü tarafından da kontrol ediliyor.

 

(Şehmus Kızılaslan) 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler