1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Işık karartma eyleminde silah sesleri
Işık karartma eyleminde silah sesleri

Işık karartma eyleminde silah sesleri

BDP'nin açlık grevlerine destek amacıyla başlattığı ışık karartma eylemleri Diyarbakır'da yapılıyor.

A+A-

Bdp'nin il örgütlerine, cezaevlerindeki açlık grevlerine destek amacıyla gönderdiği 'ışık karartma eylemleri yapılsın' talimatı üzerine, Diyarbakır'da kentin bölümünde saat 19.00'da ışık karartma ve balkonlarda mum yakma eylemi yapıldı. Bazı mahallelerden silah seslerinin duyulduğu kentte sokaklarda gösteri yapan gruplara polis müdahale etti.

Bdp'nin açlık grevlerine dikkat çekmek için eylemlerinden biri olan ışık karartma eylemi Diyarbakır'da sürüyor. Saat 19.00'da başlayan eyleme özellikle Bağlar, Şehitlik, Sur ve Kayapınar ilçelerinde yoğun katılım oldu. Bdp'nin yaptığı çağrıya uyan vatandaşlar evlerinin lambalarını sürekli söndürüp açtı. Eylem devam ederken, kentin Bağlar ve Sur ilçelerinden ise havayi fişeklerle birlikte silah sesleri duyuldu.

Merkez Yenişehir İlçesi'nin Ofis Semti'nde caddelere çıkan bir grup gösterici Abdullah Öcalan ve Pkk lehine sloganlar attı. Yaklaşık yarım saat süren eylemden sonra polis ekipleri müdahalede bulundu. Ofis semtine yakın olan Bağlar İlçesi'nden silah sesleri yükselirken, panzerler eşliğinde caddeye gelen çelik yelekli çevik kuvvet ekipleri cadde üzerinde birikenleri göz yaşartıcı bombalar atarak dağıttı. Çevik kuvvet ekipleri Sanat Sokağı'nda göstericileri kovalarken altından geçtikleri, 'Bila li zindanan mirin çe ne bin, daxwazen Gırtiyen siyasi ben Cih', (zindarlarda ölümler olmasın, siyasi tutsakların dedikleri kabul edilsin) pankartı ise dikkat çekti.