1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Işık: Arkadaşlarımız bizim için hala eşbaşkandır
Işık: Arkadaşlarımız bizim için hala eşbaşkandır

Işık: Arkadaşlarımız bizim için hala eşbaşkandır

Demokratik Yerel Yönetimler Birliği Eşbaşkanı Çimen Işık, özyönetimin ilan edildiği merkezlerin belediye eşbaşkanlarının tutuklandıktan sonra görevden uzaklaştırılmasına tepki göstererek, “Onlar hala bizim için eşbaşkandırlar.

A+A-

Halkın iradesini 'yok' sayan zihniyet kabul edilemezdir. Çünkü onlar halkın iradesi ile seçilen ve görev yapan insanlardır” dedi.


AKP'nin talimatıyla devreye konulan savaş konseptiyle birlikte Kürt halkına yapılan saldırıların dozajı şiddetlenirken, bir yandan da siyasi soykırım operasyonları devam ediyor. Başta Sur, Silvan, Lice, Varto, Silopi, Yüksekova ve Cizre gibi bölgelerde özyönetimlerini ilan etti.

 

Özyönetimin ilan edildiği birçok merkezin belediye eşbaşkanları Türk Ceza Kanunu'nun 302'nci maddesi kapsamında "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak" iddiasıyla tutuklandı, akabinde de İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden uzaklaştırıldı.


Seçilmişlerin tutuklamaları ve görevden uzaklaştırılmalarını değerlendiren Demokratik Yerel Yönetimler Birliği Eşbaşkanı Çimen Işık, halkın iradesini "Yok" sayan zihniyetin kabul edilemez olduğunu söyledi.
 
'Aslında halkın iradesi tanınmıyor'


Işık, “Bu iradeye yönelik ilk geliştirilen tepki hızla eşbaşkanlarımızın TCK'nın 302. Maddesi'nden 'ağırlaştırılmış müebbetten' tutuklanmaları ve akabinde de görevden uzaklaştırılmaları oldu.

 

Aslında bu AKP sisteminin ya da AKP devletinin ortaya koyduğu siyasetinde bir örneğidir. Bir belediye başkanının 'ağırlaştırılmış müebbetten' yargılanması ve tutuklanması halkın iradesini tanımamaktır.

 

Bu politika yerel yönetimler öncesinde yandaş basın üzerinden 'öz yönetimi' karalayan, manipule etmeye çalışan bir politika geliştirildi. Fakat halk bunun farkına vardı ve bunu boşa çıkarttı” dedi.


Siyasi soykırım operasyonları kapsamında gözaltına alınan Sur ve Silvan belediye eşbaşkanları tutuklanıp ardından Ankara ve Kırıkkale cezaevlerine sürgün edilmelerini hatırlatan Işık, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

“Arkadaşlarımız sürgün edildikten sonra hızla görevlerinden uzaklaştırıldılar. Bu elbette kabul edilecek bir durum değil. Bu tutuklanma ve görevlerden uzaklaştırmaların hepsini şiddetle kınıyoruz."
 
“Onlar hala bizim eşbaşkanlarımızdır”


Yaşanan saldırılara karşı bugüne kadar demokratik mücadeleyi sürdürdüklerini ve buna devam edeceklerini ifade eden Işık, “Onlar, arkadaşlarımızı görevden uzaklaştırmış olabilirler, tutuklamış olabilirler. Ama bilsinler ki halkta, bizde, parti olarak bu arkadaşlarımızın arkasındayız ve onlar hala bizim için eşbaşkandırlar. İçeride olabilirler ama biz onların bu yaklaşımların karşısında arkadaşlarımızı yok saymıyoruz. Halkın iradesini 'yok' sayan zihniyet kabul edilemezdir. Çünkü onlar halkın iradesi ile seçilen ve görev yapan insanlardır” dedi. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler