1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'IŞİD'in Türkiye'ye tehdidi artacak'
'IŞİD'in Türkiye'ye tehdidi artacak'

'IŞİD'in Türkiye'ye tehdidi artacak'

HDP Eş Başkanı Demirtaş, Türkiye'nin düşmanının IŞİD olduğunu belirterek, Süleyman Şah operasyonunun PYD ile Türkiye ilişkilerini güçlendireceğini umduğunu söyledi.

A+A-
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Şah Fırat Operasyonuna ilişkin "Umarım bu mesele, Türkiye ile resmi olarak PYD ve Rojava bölgesi arasında olması gereken ilişkinin gelişmesine vesile olur" dedi.
 
Demirtaş, bazı siyasi parti ve kuruluşlarının temsilcisiyle görüşmek üzere geldiği HPD İl Başkanlığı binasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
Türkiye'nin Suriye politikasının başından beri hatalar üzerine kurulduğunu savunan Demirtaş, IŞİD'in Türkiye için tehdit olduğunu defalarca söylediklerini dile getirdi. IŞİD ile mücadele konusunda bugüne kadar Türkiye'nin çok net bir tutum almadığını öne süren Demirtaş, şöyle konuştu:
 
"Şimdi geldiğimiz noktada görülüyor ki IŞİD, artık yavaş yavaş Türkiye'yi tehdit etmeye başladı. Bence, IŞİD bundan sonra daha fazla tehdit oluşturacak. Sadece Süleyman Şah Türbesiyle de yetinmeyeceklerdir. Yapabilecekleri her yerde Türkiye'ye dönük tehditlerini artıracaklardır. Bu tehdide karşı hükümetin çok sağlıklı bir pozisyon alması lazım. IŞİD ve IŞİD zihniyetiyle mücadele konusunda bölgedeki demokrasi güçleriyle, özellikle PYD ile işbirliğinin ne kadar önemli olduğunu görmesi lazım."
 
- "IŞİD, ilk günlerde o topraklardan atılabilirdi"
 
Süleyman Şah Operasyonunda askeri koridorun öneminin ortaya çıktığını bildiren Demirtaş, "Eğer Kobani'ye IŞİD saldırısının ilk günlerinde Türkiye üzerinden bir koridor açılıp, Kürtlerin kendi arasındaki askeri yardımın gitmesi sağlansaydı IŞİD ilk günlerde o topraklardan atılabilirdi" ifadelerini kullandı.
 
Demirtaş şunları kaydetti:
 
"Hükümetin sonuç itibariyle ortada büyük bir zafer varmış gibi işte Süleyman Şah Türbesi'ni bir yerden bir yere taşımayı başarmış da buradan büyük bir zafer çıkarmış gibi bir sunum yapmasını da doğru bulmuyoruz. Ortada belli bir siyasi zafer de askeri zafer de yok ama bu hatalardan ne kadar erken dönülürse o kadar doğru olacağını gösteren de ibretlik bir olay oldu."
 
Bu olayda PYD'nin Türkiye ile en küçük bir düşmanlık ilişkisinin olmadığını ve olamayacağını da ortaya koyduğunu bildiren Demirtaş, şöyle devam etti:
 
"Oradaki PYD güçleri, orada yaşayan halk Türkiye için tehdit değil, düşman değil. Tam tersine IŞİD Türkiye'nin düşmanıdır. Umarım bu mesele, Türkiye ile resmi olarak PYD ve Rojava bölgesi arasında olması gereken ilişkinin gelişmesine vesile olur. Çünkü sonsuza kadar korkular ve düşmanlıklar üzerine kurulamaz. Sağlıklı temelde karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesini biz hep destekledik."
 
- Çözüm sürecindeki 10 madde
 
Bir gazetecinin Öcalan'ın sunduğu 10 maddelik çözüm taslağına ilişkin sorusu üzerine Demirtaş, henüz bir ilerleme olmadığını, bir mutabakat üzere açıklama noktasına gelinmediğini söyledi. Hükümetin tek yanlı tutumu dayatması ve manipülasyonları nedeniyle ortak açıklama yapılamadığını iddia eden Demirtaş, şöyle dedi:
 
"Yoksa biz barış müzakerelerinin biran önce başlamasını destekliyoruz, bunun için çaba sarf ediyoruz. Barışın kalıcı hale gelmesi için uğraşıyoruz. Türkiye halklarının bugün en acil ihtiyaçlarının barış olduğunun bilinciyle, sorumluluk göreviyle bu meseleye yaklaşıyoruz. Henüz ortaya somut bir şey çıkmış değil."
 
Demirtaş: Türkiye'nin PYD ile işbirliğinin önemini görmesi lazım
 
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Şah Fırat Operasyonu'nu değerlendirken, "Bu operasyonla bir kez daha ortaya çıktı ki, hükümetin Suriye politikası başından beri yanlıştı. IŞİD'in Türkiye için tehdit olduğunu ve olacağını defalarca söyledik.
 
IŞİD, Süleyman Şah Türbesi ile yetinmeyecek" dedi. Hükümetin çok sağlıklı bir pozisyon alması gerektiğini söyleyen Demirtaş, "Hükümetin, IŞİD zihniyetiyle mücadele konusunda bölgedeki demokrasi güçleriyle, özellikle PYD ile işbirliğinin ne kadar önemli olduğunu görmesi lazım" diye konuştu.
 
HDP, genel seçim öncesi bölgedeki Kürt parti ve kurumlarıyla görüşmelere başladı. Diyarbakır'a gelen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ilk olarak Devrimci Demokrat Kürt Derneği (DDKD) Genel Başkanı İmam Taşçıer ile biraraya geldi. DDKD yöneticileri ile görüşmesinden önce gazetecilere açıklamalar yapan Selahattin Demirtaş, Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'nun yerinin değiştirilmesiyle ilgili düzenlenen Şah Fırat Operasyonu'nu ve 'çözüm süreci'ni değerlendirdi.
 
IŞİD TEHDİDİNİ ARTTIRACAKTIR
 
Süleyman Şah Türbesi meselesi ile hükümetin Suriye politikasının başından beri yanlış olduğunun ortaya çıktığını kaydeden Demirtaş, "Bir defa en son operasyonla bir kez daha ortaya çıktı ki hükümetin Suriye politikası başından beri yanlıştı ve hatalar üzerine inşaa edilmiş bir politikaydı" dedi. IŞİD'in Türkiye için tehdit olduğunu ve olacağını defalarca söylediklerini kaydeden Demirtaş, şöyle devam etti:
 
"Türkiye, IŞİD'e karşı bugüne karşı mücadele konusunda net bir tutum almadı maalesef. Geldiğimiz noktada görülüyor ki IŞİD artık yavaş yavaş Türkiye'yi tehdit etmeye başladı. Bence bundan sonra daha fazla bir tehdit oluşturacak. IŞİD, sadece Süleyman Şah Türbesi ile yetinmeyecek. Yapapilecekleri her yerde Türiye'ye dönük tehditlerini arttıracaktır. Bu tehdide karşılık hükümetin çok sağlıklı bir pozisyon alması lazım."
 
ZAFER SUNUMU YANLIŞ, PYD İLE İŞBİRLİĞİ ÖNEMLİ
 
IŞİD zihniyetiyle mücadele konusunda bölgedeki demokrasi güçleri ve özellikle PYD ile işbirliğinin ne kadar önemli olduğunun görülmesi gerektiğini söyleyen Demirtaş, şöyle konuştu:
 
"Hükümetin, IŞİD zihniyetiyle mücadele konusunda bölgedeki demokrasi güçleriyle özellikle PYD ile işbirliğinin ne kadar önemli olduğunu görmesi lazım. Tam da IŞİD PYD'ye Kobani'ye saldırırken askerin koridorun ne demek olduğunu, Süleyman Şah koridorunda gördük. Eğer Kobani'ye IŞİD saldırısının ilk günlerinde Türkiye üzerinden bir koridor açılsa ve Cizre'den Kobani'ye ilk günlerde askeri yardımın yani Kürtler'in kendi arasındaki askeri yardımın gitmesi sağlansaydı, IŞİD ilk günlerde o topraklardan atılabilirdi.
 
Fakat gelinen noktada hükümetin sonuç itibariyle ortada büyük bir zafer varmış gibi, işte Süleyman Şah'ı bir yerden bir yere taşımayı başarmışsa, bundan büyük bir zafer çıkarmış gibi bir sunum yapmasını da doğru bulmuyoruz. Ortada belki bir siyasi, askeri zafer de yok, ama bu hatalardan ne kadar erken dönülürse, o kadar doğru olacağını gösteren ibretlik bir olay oldu Süleyman Şah Türbesi."
 
PYD TÜRKİYE'NİN DÜŞMANI DEĞİL
 
Türkiye'nin dostunu ve düşmanını iyi ayırması gerektiğine değinen Demirtaş, "Bizce PYD aslında Türkiye ile en küçük bir düşmanlık ilişkisinin olmadığını, olamayacağını ortaya koydu.
 
Türkiye'nin dostu, düşmanı iyi ayırması lazım. Ordaki PYD güçleri orda yaşayan halk Türkiye için tehdit değil, düşman değil tam tersine IŞİD Türkiye'nin düşmanıdır. Buna göre dost düşman ayrımı iyi yapılarak bir ilişki, bir politika oluşturumasında biz fayda görüyoruz. Umarım Türkiye ile resmi olarak PYD ve Rojova bölgesi arasında olması gereken ilişkinin gelişmesine vesile olur bu mesele. Çünkü, sonuçta sonsuza kadar düşmanlıklar ve korkular üzerinde kurulumaz Rojova ve Türkiye ilişkisi. Sağlıklı temelde karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesini biz hep destekledik, bundan sonra da olursa bu tür ilişkileri desteklemeye devam ederiz."
 
HÜKÜMETİN MANİPÜLASYONU NEDENİYLE ORTAK AÇIKLAMA YAPILAMADI
 
Çözüm süreciyle ilgili dile getirilen 10 madde konusunda henüz bir ilerleme sağlanmadığını kaydeden Demirtaş, bu konuda da şunları söyledi:
 
"10 madde ile ilgili henüz bir ilerleme olmadı. Ortak bir mutabakat üzerine açıklama noktasına henüz gelinmedi. Hükümetin tek yanlı tutumu, dayatması hükümetin manipülasyonları nedeniyle maalesef ortak açıklama yapılamadı. Yoksa biz barış müzakerelerinin bir an önce başlamasını desteliyoruz bunun için çaba sarf ediyoruz. Barışın kalıcı hale gelmesi için uğraşıyoruz. Türkiye halklarının en acil ihtiyacının barış olduğunun bilinciyle sorumluluk göreviyle bu meseleye yaklaşıyoruz,. Henüz ortaya somut bir şey çıkmış değil.

HABERE YORUM KAT