1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ‘İŞİD’in kadınlara yönelik vahşetine sesiz kalan devletlerde suçludur’
‘İŞİD’in kadınlara yönelik vahşetine sesiz kalan devletlerde suçludur’

‘İŞİD’in kadınlara yönelik vahşetine sesiz kalan devletlerde suçludur’

Diyarbakır'ın Bağlar İlçesi’nde kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Dayanışma ve Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında açıklama yaptı.

A+A-

 Bağlar Belediyesi Eş Başkanı Birsen Kaya Akat, Şengal’de Ezidi kadınlara yönelik gerçekleşen İŞİD vahşetine seyirci kalan devletlerin de İŞİD kadar suçlu olduğunu söyledi. 


Bağlar Belediyesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Kardelen Kadın Evi, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla 25 Kasım’da Diyarbakır Sümerpark’ta düzenlenecek miting öncesi Bağlar Dörtyol’da basın açıklaması yaparak, mitinge katılım bildirisi dağıttı. Açıklamaya Bağlar Belediyesi Eş Başkanı Birsen Kaya Akat, DBP, HDP Bağlar İlçe Örgütü Kadın Eş Başkanları ile Bağlar Belediyesi kadın çalışanları katıldı.

Kadınlar adına açıklamayı, Kardelen Kadın Evi Sosyal Çalışanı Gurbet Kazan yaptı. Kadınların yaşadığı her yerde kadına karşı işlenen suçların artarak devam ettiğini belirten Kazan, “Erkek egemen sistemler ve zihniyetler kendi sisteminin varlığını devam ettirmek için baskı zor ve yok etme politikasından hiç vazgeçmemişlerdir. Direnen karşı koyan mücadele eden her kesimi tehdit olarak görmüşlerdir” dedi. 
 

‘AKP iktidarı döneminde kadına şiddet uygulamaları artmıştır’ 


Ezen ezilen ikilemini yaratarak üstün ırk, üstün kimlik, üstün cins argümanları insanlığın her zaman savaşı olduğuna dikkat çeken Kazan, “Bu gücü iktidar olduğunda daha da pekiştirerek açıktan genelde herkese özelde de kadına baskı ve şiddet uygulamıştır. Bu gün bizzat örneğini yaşadığımız AKP iktidarı döneminde kadın cinayetlerinde artışın sebeplerini tam da burada aramamız gerekmektedir” diye konuştu. 

Kadınların öz gücünü ortaya çıkarma zamanıdır

Kazan, kadına karşı işlenen şiddet ve cinayetleri durdurmak için tüm kadınların kendi öz gücünü, kendi öz bilincini ve kendi savunmasını açığa çıkarmasının zamanı olduğunu kaydetti. 


Simone de Beauvoir’in “Kadın doğulmaz, kadın olunur” sözüne atıfta bulunan Kazan, kadınların kadın bilincini, kadın bakışını ve kadın öz gücünü yaratması gerektiğini ifade ederek, bu bilinçle öz gücü ve özgün kadın gücü açığa çıkarıldığında insanlığın yeni yaşanılır bir dünya ile tanışacağının altını çizdi.  


25 Kasım’da Sümerpark’ta yapılacak miting için kadınlara çağrıda bulunan Kazan, “ Alanlarda sloganlarımızla, pankartlarımızla, kendi rengimizle bir kez daha haykıracağız. Tüm kadınları mücadeleye çağırıyoruz. Ne kadar dayanışırsak o kadar güçlü oluruz “ şeklinde konuştu. 
 

Ezidi kadınlara karşı gelişen vahşet ve barbarlığa dünya devletleri seyirci kaldı 


Ardında Bağlar Belediyesi Eş Başkanı Birsen Kaya Akat bir açıklama yaptı. Akat, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Dayanışma ve Mücadele Günü nedeni ile kadınlar üzerindeki her tür baskıyı kınayarak, “Ortadoğu’da egemen politikaların kadın üzerinde nasıl bir şiddet ve baskıya dönüştüğünü biliyoruz. Özelikle Şengal’da Ezidi kadınların üzerinde gelişen vahşet ve barbarlığı kınıyorum. İŞİD cellâtlarının kadınlarımızı pazarlarda köle gibi satmasını kınıyorum. Kadınlara karşı gelişen bu insanlık dışı muameleye seyirci kalan devletlerde bu vahşete ortaktır ve kınıyoruz” dedi. 


Hukuk açısından gelişmiş olduğunu iddia eden Türkiye de her yıl yüzlerce kadın öldürüldüğüne dikkat çeken Akat, “ Mahkemeler kadın katillerini cezalandırmak yerine ‘ iyi hal’  gibi gayri hukuki bir şekilde serbest bırakarak ödüllendiriyor adeta. Eşini ve kızını namus adına katleden kişilerin böyle hafif cezalarla serbest bırakılmasını doğru bulmuyoruz. Bu yeni cinayetlere de davetiyedir” şeklinde konuştu. 


Akat, kadın örgütlenmesinin önemine değinerek, dayanışma ve birlik içinde kadınların hak ve hukuk mücadelelerini yükselteceğine yürekten inandığını ifade etti. 


Akat’ın konuşmasının ardında kadınlar sık sık “Jin Jiyan Azadi” sloganları atarak, 25 Kasımda düzenlenecek kadın mitingine katılım bildiri dağıttı. 

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler