1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. IŞİD’e karşı işbirliği çağrısı
IŞİD’e karşı işbirliği çağrısı

IŞİD’e karşı işbirliği çağrısı

DBP Eş Genel Başkanları Emine Ayna ve Kamuran Yüksek, Paris katliamına ilişkin yayınladıkları mesajda, tüm insanlığa karşı suç işleyen IŞİD çetelerine karşı uluslar arası topluma birlikte hareket etme çağrısında bulundu.

A+A-

HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ise, yayınladıkları mesajda Fransa halkının acılarını paylaştıklarını belirterek, “Bu yapıların hem Türkiye’de hem de Avrupa’da bu kadar rahat eylemler yapabiliyor olmasında, bu yapılara destek veren devletlerin de sorumluluğu bulunmaktadır” dedi.
 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Emine Ayna ve Kamuran Yüksek, Paris Katliamı’na ilişkin yaptıkları yazılı açıklama ile IŞİD’in üstlendiği bu vahşeti şiddetle lanetledi. Tarihinde birçok katliama maruz kalan Kürt halkı ve bugün hala katliamlara maruz kalan Türkiye halkları olarak Fransız halkının yaşadığı duyguları en derinden hissettiklerini dile getiren Eş Başkanlar, mesajlarında şunları kaydetti:


“Yargılanmaları gerekmektedir”


“Devlet örgütlenmeleri, böylesi canileri destekleyen, örgütleyen, katliamlarına göz yuman; bu yolla emperyalist emellerin ya da milliyetçi faşizan politikaların organize edildiği yapılar halini almıştır. Maalesef bu katliamın da asıl sorumlusu, IŞID canilerini destekleyerek bugün ki durumuna gelmesinde büyük etkisi olan kimi devletlerdir. Ve asıl bu devletlerin tüm dünya halklarına teşhir edilerek yargılanmaları gerekmektedir. Zira Türkiye’de olduğu gibi ‘eylem gerçekleştikten sonra intihar eylemcisini ele geçirmek’ IŞİD zihniyetinin tükenmesine katkı sağlayamaz.


“Kısa süre içerişinde tüketilir”


DBP olarak, tüm insanlığa karşı suç işleyen bu barbar yaratıklara karşı birlikte hareket edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Eğer uluslararası ve bölgesel güçler bu çeteleri samimi olarak yok etmek istiyorlarsa bu cani örgüte karşı mücadele veren özgürlükçü, demokrat güçleri desteklerler. Ancak samimi işbirliği ve mücadele ile bu cani zihniyet kısa süre içerişinde tüketilir. İnanıyoruz ki Kürdistan halkları, özellikle Rjava’da gösterdiği direniş ile IŞID barbarlarının sonunu getirecektir. Bir kez daha Paris’te gerçekleştirilen katliamı lanetliyor, Tüm Fransız halkına başsağlığı diliyoruz.”


“Paris katliamını lanetliyoruz”


HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ise, yaptıkları yazılı açıklama ile Paris ve Lübnan’da yapılan katliamları kınandı. “Paris katliamını lanetliyoruz” başlığı ile yapılan ortak açıklamada, “Sivillere yönelik IŞİD saldırılarının son aylarda sınır tanımaksızın tırmanmasına ve bunların giderek ağırlaşan sonuçlarına üzülerek tanık olmaktayız. Bu vesileyle dün Paris’te ve bir önceki gün Beyrut’ta sivillere karşı gerçekleştirilen insanlık düşmanı saldırıları en güçlü şekilde kınıyor ve lanetliyoruz, Fransa ve Lübnan halklarının acılarını en içten duygularla paylaşıyoruz” denildi.


Açıklamanın devamında ise şu görüşlere yer verildi:


Paris’ten Kobanê’ye dayanışma içinde olmalıyız


“IŞİD’in insanlık düşmanı saldırılarına defalarca maruz kalan ve yüzlerce insanını kaybetmiş bir siyasi hareket olarak Beyrut’tan, Reyhanlı’ya, Suruç’tan Paris’e, Bağdat’tan Kobani’ye, Tunus’tan Ankara’ya kadar çok geniş bir coğrafyada insanlık suçu işleyen IŞİD ve benzeri yapılara karşı daha fazla dayanışma içinde olmamızın önemini bir kez daha vurguluyoruz.


“Destek veren devletlerde sorumludur”


IŞİD ve benzeri katliamcı yapılara karşı geliştirilecek önlemler, demokrasinin ve özgürlüklerin korunması açısından da büyük önem taşımaktadır. Bu yapıların hem Türkiye’de hem de Avrupa’da bu kadar rahat eylemler yapabiliyor olmasında, bu yapılara destek veren devletlerin de sorumluluğu bulunmaktadır. Halkların Demokratik Partisi, Fransa ve Lübnan halklarının acılarını paylaşmakta ve onlarla dayanışmasını güçlü bir şekilde ifade ederek sürdürmektedir. Bu saldırılara maruz kalan toplumlara bir kez daha en derin üzüntülerimizi ve taziyelerimizi iletiyoruz.”


“Saldırı ve acıyı derinden hissediyoruz”


Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüleri Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü, düzenledikleri basın toplantısında Paris’te katliamında yaşamını yitirenleri andı ve katliamı lanetledi. Paris katliamının DAİŞ saldırılarının ne ilki ne de sonu olduğunu söyleyen Kürkçü, “Biz DAİŞ katliamlarına en çok karşı karşıya kalmış bir hareketiz. Paris’in emekçi insanlarının maruz kaldığı saldırı ve acıyı derinden hissediyoruz. Ancak bu saldırılar bir sürecin ürünüdür. Suriye halkı yerine Suriye’ye kader tayin etmek isteyen güçlerin ve Türkiye’nin yapay bir biçimde başlattığı rejim planlarının istenmeyen çocuğu olarak DAİŞ ortaya çıktı. Türkiye’nin de Fransa’nın bu gün karşı karşıya kaldığımız DAİŞ saldırılarında önemli payları var” diye konuştu.


“Desteklenecek olan halkların çabasıdır”


Türkiye’nin Paris katliamından Suriye politikası için bir kar üretme çabası içine girdiğini söyleyen Kürkçü, “Suriye halkları kendi kaderlerini kendi tayin etmelidirler. Burada desteklenecek olan halkların çabasıdır” dedi ve Türkiye’nin DAİŞ çetelerine karşı savaşın PYD’ye yönelik düşmanca politikalarına tepki gösterdi. PYD’nin DAİŞ’in kontrolündeki Cerablus’a yönelik olası operasyonlarının Türkiye tarafından engellenmek istenerek aslında Türkiye’nin DAİŞ’i Suriye’de kalıcı bir güç haline getirmek istediğini söyleyen Kürkçü, “DAİŞ saldırılarını Fransa’da üstlenirken Türkiye’de üstlenmediği görüyoruz. Türkiye yetkililerin toleransları altında saldırıların yapıldığı görüyoruz. Bu saldırıların mağduru Türkiye devleti değil, Tayyip Erdoğan’a karşı özgürlük ve barış isteyen güçlerdir” dedi.


KJA’dan başsağlığı mesajı


Kongreya Jinên Azad (KJA) da, Fransa’nın başkenti Paris’te yaşanan katliama ilişkin başsağlığı mesajı yayınladı. KJA’nın başsağlığı mesajı şöyle:


“Fransa’da yaşanan katliamdan dolayı büyük bir üzüntü duyduğumuzu belirtmek isteriz. Biz bu katliamı, sadece Fransa’ya değil, kadına ve insanlığa karşı yapılmış sayıyoruz. Bu tür çeteleri Şengal, Kobanê, Amed, Pirsûs, Ankara katliamlarından ve zorla alıkonulan kadınlara, halklara ve inançlara yapılan hunharca saldırılardan biliyoruz. Biz KJA olarak DAİŞ’i tarih boyunca kadının özgürlük mücadelesinde erkek egemen zihniyetin kullandığı tüm zulümlerin baskı ve şiddet çeşitlerinin küresel toplamı olarak ele alıyoruz. Bu duygularla öncelikle sizlere ve yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara da acil şifa diliyor, üzüntülerimizi bildiriyoruz.”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler