1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. IŞİD'den kaçıp Türkiye'ye sığındılar
IŞİD'den kaçıp Türkiye'ye sığındılar

IŞİD'den kaçıp Türkiye'ye sığındılar

DİYARBAKIR- Kobani’deki IŞİD zulmünden kaçıp, Diyarbakır’ın Silvan ilçesine gelen aile yaşadıkları sıkıntıları anlattı.

A+A-

IŞİD’in saldırılarından kaçarak, Türkiye’ye sığınan ve Diyarbakır’ın Silvan ilçesine gelen Kobanili aile yaşadıklarını İHA’ya anlattı.

Türkiye kaçış sırasında çok zor anlar yaşadıklarını belirten Medine Mahmut Muhammet, “Geçen sene Kurban Bayramı’ndan bir hafta önce Kobani’den kaçıp Silvan’a geldik.

IŞİD bize bayramımızı zehir etti. IŞİD Kobani’ye önce füzelerle saldırdı. Biz korkudan evin arka bölümüne saklanıyorduk. Erkekler Kobani’yi savunmak için orada kalıp savaştı ama kadın ve çocuklar Kobani’yi terk edip Türkiye’ye kaçtılar.

Eşim orada Kobani’yi savunmak için IŞİD’e karşı savaşmayı tercih etti. Ben, babam, annem, kız kardeşim ve dört çocuğumla beraber Türkiye’ye kaçmak zorunda kaldık. İki kız kardeşim hala Kobani’de buraya gelemedikleri için orada kaldılar. Kobani’den kaçarken kör gibiydik.

Nereye gideceğimizi nasıl yaşayacağımızı bilmiyorduk. Kobani’de hayat normale dönerse oraya tekrar gitmek isteriz. Silvan’ı hayatımızda hiç duymamıştık. Ne yapacağımı bilmiyordum. Eşimin bizimle olmaması bizim için çok zor bir durumdu. Buraya gelirken hiçbir şeyimizi alamadık.

Üzerimizdeki elbiselerimizden başka hiçbir şeyimiz yoktu. Sağ olsunlar Silvan halkı bizim için ellerinden geleni yaptılar. Bize barınacak yer yiyebileceğimiz aş verdiler” dedi. 

 

“19 AİLEDEN 6’SI KALDI”


Kobani’deki savaş nedeniyle Silvan’ın Kale mahallesine 19 ailenin geldiğini belirten Silvan Muhtarlar Derneği Başkanı Murat Ateş ise, “Kobani’den Silvan’a gelen 19 aileden sadece altısı burada kaldı. Diğerleri Kobani’ye geri döndü. Kobani’ye geri dönen aileler için mahalleli arasında para toplayıp yol masraflarını karşıladık. Onlara sınıra kadar eşlik ettik.

Mahallenin yardımlarıyla bu aileye barınacak yer yatak ve gıda yardımı yaptık. Ben buraya Kobani’den gelen aileleri haftada en üç defa ziyaret edip sorunlarını dinleyip, bu sorunlara çözüm bulmaya çalışıyorum” diye konuştu. 


(İHY-MP-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler