1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. IŞİD nasıl kaybeder paneli yapıldı
IŞİD nasıl kaybeder paneli yapıldı

IŞİD nasıl kaybeder paneli yapıldı

Diyarbakır'da IŞİD'in Kobanê'ye dönük saldırılarıyla birlikte ABD'nin bölgeye dönük hamleleri, gericileşme, medyadaki algı operasyonu ve bir dizi başlığın tartışıldığı "IŞİD nasıl kaybeder" paneli yapıldı.

A+A-

IŞİD'in Kobanê'ye dönük saldırılarıyla tansiyonun gittikçe arttığı bölgedeki gelişmelerin ele alındığı “IŞİD nasıl kaybeder” paneli Diyarbakır'da gerçekleşti.

soL sohbetleri kapsamında KP Diyarbakır İl Örgütü'nde dün yapılan panelde, bölgedeki gelişmelerin yanı sıra gericiliğin tarihsel süreci, ABD'nin Ortadoğu'da “Arap Baharı” adı altındaki emperyal restorasyon girişimi, AKP iktidarının Suriye'deki cihatçı örgütlerle ilişkileri ve tüm bunlara karşı nasıl mücadele edileceği ele alınırken Kobanê'deki son gelişmeler de tartışıldı.

Van Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Cem Taylan Erden yaptığı konuşmada, Sovyetler Birliği'nin çözülüşünden bu yana bölgedeki gerici örgütlenmelerin ABD'yle ilişkilerine dair örnekler vererek, Taliban'ın içinden çıkan El Kaide'nin 11 Eylül saldırısını yaptığı propagandasını ve Afganistan'ın işgal edildiğini anımsattı.

'IŞİD petrol satan yapı oldu'

“ABD kaos yaratıp bu kaosa müdahale etme taktiği izledi” diyen Erden, “Arap Baharı” adı verilen bölgeye dönük restorasyon sürecini de hatırlatarak cihatçı örgütlenmelerin emperyalizmle ilişkilerini vurguladı. Erden, “IŞİD emperyalizme alan açan bir örgüt oldu. Ortadoğu'nun emperyalizmin çıkarlarına göre stabile olması gerekiyordu ve IŞİD'i Arap aşiretleriyle anlaştırarak bir araya getirdi. IŞİD petrol satan bir yapı oldu” diye konuştu.

Erden, Kobanê'deki gelişmelere de ilişkin “IŞİD'e karşı halkın yurdunu savunduğu Kobane'de ABD, koalisyon uçaklarıyla “kurtarıcı” ilan edildi. Emperyalizm YPG'ye Barzanici bir çözüm önerisi sunarken IŞİD'le de terbiye etmek istemiştir. Halkların birlikte gericiliğe ve emperyalizme karşı vereceği mücadele ancak kazanımla sonuçlanacaktır” dedi.

'ABD İkrime Katliamı'nı yapanları eğitecek'

soL muhabiri ve editörü Selin Asker, Suriye'ye dönük restorasyon sürecinden bu yana medyanın yaydığı dezenformasyonu, Suriye'de IŞİD haricindeki cihatçı örgütleri ve Kobanê'deki gelişmeleri aktardı.

Medyanın, koalisyon tarafından eğitilmesi planlanan “ılımlı muhalifler” propagandasına dikkat çeken Asker, IŞİD'in “kötü çocuk” ilan edildiğini ancak “ılımlı muhalifler” denilen ÖSO ve benzer örgütlenmelerin de Lazkiye'de, İdlib'de, Hama'da, Humus'ta Alevileri katlettiğini hatırlattı. Asker, “AKP, ABD ve koalisyon güçleri İkrime'de okul önünde bomba patlatan çocuk katillerini eğitecek” dedi.

Suriye'ye emperyal restorasyon sürecinden bu yana cihatçıların halka dönük saldırılarının “Esed rejimi yaptı” şeklinde batı medyası tarafından nasıl propaganda edildiğini anımsatan Asker, son süreçte New York Times'ın “Türkiye benzini IŞİD'den alıyor” şeklinde haberlerini örnek vererek batı medyasının koalisyona katılmayan ancak birçok savaş suçu bulunan AKP'yi terbiye etme işlevine vurgu yaptı.

'IŞİD, Kürtlerin başında kılıç'

soL'un Temmuz ayında Kobanê'deki gelişmeleri takip etmek için bölgeye gittiğini ve yaptıkları haberleri anlatan Asker, “Bölge Kürtlerinin zor bir coğrafyada varolma mücadelesi verdiği, Kobanê'de yaşam alanlarını savunduğu ve bu haklı mücadeleye kayıtsız kalınamayacağı aşikardır. Ancak ABD'nin PYD'yi Barzani'ye yakınlaştırmak ve Esad yönetimiyle mesafesini açmak istediğini, IŞİD'in Kürtlerin başında kılıç olarak sallandırıldığını ve PYD'nin ABD'yle görüşmelerini sürdürdüğünü de gözardı etmemek gerekir” dedi.

Asker, “ABD bölgede istikrarını sağlayana dek bugün hedef IŞİD der yarın 'Horasan' diyebilir. Bu topraklarda aydınlanmacılık köklüdür, aslolan gericiliği bozguna uğratmak, emperyalizmi bölgeden kovmak gerekir” diye konuştu.

Panel, katılımcıların sorularına verilen yanıtların ardından sona erdi.

HABERE YORUM KAT