1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. IŞİD ‪‎Kobanê‬'den püskürtüldü
IŞİD  ‪‎Kobanê‬'den püskürtüldü

IŞİD ‪‎Kobanê‬'den püskürtüldü

Birgün Gazetesi haberine göre, YPG kaynaklarından IŞİD'in Kobanê'ye girişleri birçok noktada geri püskürtüldüğü açıklanırken Miştenur Tepesi dışında Megtel ve Botan mahalllelerinde şiddetli, göğüs göğüse çatışmaların devam ettiği bildirildi. (Bu haber az

A+A-

Kobanê'de sokak çatışmaları başladı!

Güncelleme: 02.11 - Al Jazeera'ya açıklamada bulunan Kobane dış ilişkiler sözcülerinden İdris Nehsan, koalisyonun hava operasyonunu doğrulayarak şunları söyledi:

"Uçaklar IŞİD'in Mıştenur Tepesi'ndeki mevzilerini  vurdu. Çok sayıda kayıpları var. Kentte şu anda bizim savunmamız devam ediyor. Bir ara IŞİD şehrin girişine kadar geldi. Ama gerek bizim savunmamız gerek de uçak bombardımanları geri püskürttü. An itibariyle IŞİD Kobane'nin dışındadır. Kesinlikle Kobane içine girdiği doğru değildir. Biz savunmamızı yapmaya devam edeceğiz."

Güncelleme: 01.28 - PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah, Kobanê Kantonu Başkanı Enver Muslim ve bakanlar silahlanarak cepheye katıldı.
 
Güncelleme: 01.16 - Kobanê'ye giren IŞİD büyük bir direnişle karşılaştı, cihatçı militanlar Kobanê merkezinden çekilmek zorunda kaldı. IŞİD çeteleri tanklarla kent dışından saldırılarını sürdürüyor.
 

Güncelleme: 01.11 - Kobanê'de ağır saldırılara rağmen aralarında gazetecilerin de olduğu 223 sivil tahliye edildi.

Güncelleme: 00.43 - Nuce Tv: “IŞİD saldırıları kırıldı. Yüzlerce çeteci cesetleri var. Son bir saatte durum biraz daha sakin.”

Güncelleme: 00.28 - Yerel kaynakların aktardığı bilgiye göre, uluslararası koalisyon Mîştenûr Tepesi'ne hava saldırısına başladı.

Güncelleme: 23.53 - Demokratik Toplum Kongresi (DTK), IŞİD'in Kobanê saldırısıyla ilgili bir açıklama yaptı. Kobanê'ye yönelik saldırıların Rojava Devrimi'ni boğmak amacı taşıdığını söyleyen DTK, “Durum son derece kritiktir. Bugün halkımızın  topyekûn  geleceğinin belirleneceği gündür. Tam da böylesi bir zamanda, YPG ve YPJ güçleri canları pahasına Kobane'yi terk etmeyerek Kürt halkının geleceği için feda etmelerine seyirci kalınmayacaktır” dedi. “Ne yapılacaksa şimdi yapılmalıdır” diyen DTK, tüm bileşen ve kurumlarına seferberlik ruhuyla Suruç sınırına gelme çağrısı yaptı.

Güncelleme: 23.34 - DİHA'nın haberine göre, Kobanê sınırından 9 cenaze, 40 yaralı teslim alındı. Cenazeler otopsi için Urfa Adli Tıp Kurumu'na götürüldü, yaralılar ise Suruç Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Güncelleme: 23.15 - Sendika.Org'a konuşan yerel kaynaklar, gün içerisinde doğu cephesinde sert çatışmalar olduğunu, havanın kararmasından sonra ise kent çatışmalarının başladığını belirtti. Kaynakların belirttiğine göre akşam saatlerinden itibaren Suruç'a 5 YPJ savaşçısının cenazesi geldi, sivil halktan da ölümlerin olduğu belirtiliyor.

Güncelleme: 22.37 - IŞİD'in Etmanek Köyü'ne saldırdığı haberinin gelmesi üzerine Kobanê sınırındaki Alizer, Qop, Bethê, Dewşen, Boyde ve Swêdê köylerinde nöbet tutan binlerce kişi Etmanek Köyü'ne doğru harekete geçti. Etmanek genelinde esnaf dükkanlarını kapattı, yüzlerce kişi” Biji berxwedana YPG/YPJ” sloganlarıyla sınıra yürümeye başladı.

Güncelleme: 22.33 - IŞİD Etmanek Köyü'nde bekleyenlere saldırmaya başladı. IŞİD çete üyelerinin “Allahuekber” diye bağırarak saldırdığı bildirildi.

Güncelleme: 22.23 - Kürt halkının örgütlü tüm güçlerinin direniş yükseltme çağrısı yapması üzerine Kürt halkı Kobanê sınırındaki Suruç'a hareket etmeye başladı. ANF'nin haberine göre yüzlerce kişi Kobanê sınırına hareket etti ve Etmanek Köyü'ne vardı.

Güncelleme: 21.30 - Kobanê'de PYD kentteki gazetecileri ve sivilleri çıkarıyor. Halk Savunma Birlikleri (YPG/YPJ) sokak çatışmaları için yaptığı hazırlıkları hızlandırıyor.

Güncelleme: 21.27 - Prof. Dr. Cem Terzi Urfa'ya gönüllü hekim çağrısı yaptı: Genel cerrahi, kalp damar cerrahisi, ortopedi, beyin cerrahisi, göğüs cerrahi, plastik cerrahi ve anestezi uzmanlarına ihtiyaç olduğunu belirtti.

Güncelleme: 21.23: ANF'nin haberine göre IŞİD saldırısı, Türkiye tarafından boşaltılan ve TSK'ninKobanê'ye destek veren kitlenin yaklaşmasını yasakladığı Etmanek köyünün karşısına düşen bölgeden başladı. YPG ve YPJ'nin karşılık verdiği saldırı üzerine başlayan çatışmalar devam ediyor.

Güncelleme: 21.11 - Kobanê için HDP/HDK bileşenleri, ÖDP, DBP ve Halkevleri, Beşiktaş Kartal Heykeli, Kadıköy Boğa Heykeli ve Sarıgazi Vatan İlkokulu önünde toplanma çağrıları yaptı. Ankara'da ise Sakarya caddesinde bulunan Yaşam Çadırı önünde toplanma çağrısı yapıldı. Eskişehir halkı 22.00'da Adalar Migros önünde toplanacak.

Güncelleme: 21.02 - IŞİD saldırılarının sürdüğü Kobanê'ye açılan Mürşitpınar Sınır Kapısı'nı bırakan TSK, bölgede bulunan hafif zırhlı araçları ile askerlerin önemli bir kısmını geri çekti.

Güncelleme: 20.55 - Kobanê'ye destek eylemleri sürüyor. İstanbul Gazi Mahallesi, Nurtepe ve Kartal'da eylemler sürerken Gazi Mahallesi'ndeki silahlı çatışma da devam ediyor. Öte yandan Kobanê için Mardin, Diyarbakır, Hakkarı, Şırnak, Eskişehir, Batman, Bingöl, Adana, Antep'te eylemler sürüyor.

Güncelleme: 20.41 - Kobanê'deki IŞİD saldırılarını ve ambargoyu protesto etmek için yurttaşlar; İstanbul Gazi Mahallesi ve Nurtepe, Diyarbakır, Mardin Kızıltepe, Mardin Nusaybin, Şırnak Cizre ve Hakkari Yüksekova'da eylemler düzenliyorlar. Gazi Mahallesi'ndeki eylemde polisin saldırı üzerine şiddetli çatışmalar çıktı. Gazi Karakolu çevresinde gerçek silahlarla çatışma yaşanıyor.

Güncelleme: 20.39 - Kobanê'deki kritik durum üzerine Hakların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu'ndan 'acil çağrı' notuyla “Kobane'de durum son derece kritiktir. IŞİD saldırılarını ve AKP iktidarının Kobane'ye ambargo tutumunu protesto etmek üzere halklarımızı sokağa çıkmaya ve sokağa çıkmış olanlara destek vermeye çağırıyoruz” mesajı paylaşıldı.

Güncelleme: 20.33 - ANF'nin haberine göre, Irak ve Suriye'den getirdiği ağır silahlarla saldıran IŞİD çeteleri ile kentin doğu cephesindeki çatışmalar şiddetlendi. Çatışmalar Türkiye sınırındaki Büyükkendirci (Edmenek) mahallesinin hemen karşısında yoğunlaştı. Sınıra yakın mesafeden sık sık silah sesleri geliyor.

Kent çatışmaları başlarken binlerce sivil tehlike altında.


SURUÇLULAR SINIRA YÜRÜYOR
Öte yandan Urfa'nın Suruç ilçesi merkezinden de sınır kapısına doğru yürüyüş çağrısı yapılıyor.

Güncelleme: 20.04 - IŞİD, TSK'nın boşalttığı sınır  bölgelerinin karşı tarafından Kobane'ye saldırıları yoğunlaştırırken, hayatı tehlikede olan siviller tahliye edilmeye başladı. İMC TV'den Veysel Altay 300 kişiyle Mürşitpınar'dan içeriye girdiğini aktardı.

DİHA: TSK'nin birkaç gün önce boşalttığı ve Kobanê'ye destek veren kitlenin yaklaşmasını yasakladığı Etmanek köyünün karşısına düşen bölgeden IŞİD Kobanê'ye saldırı düzenledi. IŞİD'in bu bölgeden saldırıları sürüyor.

Kobanê'deki son durumu aktaran Sterk TV'den Baki Gül, çatışmaların şiddetlendiğini, çok sayıda sivilin hayatının tehlike altında olduğunu söyledi.

***

Kobanê'de IŞİD'in saldırıları ve YPG-YPJ güçlerinin direnişi 21. gününde de devam ediyor.

Urfa'nın Suruç ilçesinin Kobanê'yi karşıdan gören hakim tepelerine TSK'ye ait 20'ye yakın tank yerleştirildi. Söz konusu bölgeye ve çevre köylere, dün gün boyu IŞİD tarafından onlarca havan ve füze atılmıştı.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, bugün öğleden önce Urfa'nın Suruç ilçesindeki askeri birliklerde incelemelerde bulundu.


KOBANÊ'DE IŞİD SALDIRISI SÜRÜYOR
Öte yandan, Kobanê'ye yönelik saldırılarında dün ağır kayıplar veren IŞİD üyeleri, saldırılarına devam ediyor. Edinilen bilgilere göre, kente doğu bölgesinden girmek isteyen bir grup IŞİD'li, kente yakın bir evde mevzilendi. Söz konusu grubu fark eden YPG/YPJ güçleri evi ateş altına alırken burada yaşanan patlamada çok sayıda IŞİD üyesi öldüğü açıklandı. Sabah saatlerinde ise IŞİD'in doğu ve güney cephelerinden saldırıları şiddetlendi.

Doğu cephesinden ağır silahlarla kente girmek isteyen IŞİD üyeleri YPG/YPJ güçlerinin direnişi karşısında cihatçı militanların kaçtığı açıklandı.

YPG BASIN MERKEZİ'NDEN AÇIKLAMA
YPG Basın Merkezi dün gece ve bu sabahki çatışmalarla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamaya göre 1 Ekim'den bu yana çatışmaların yoğunlaştığı Miştenur'dan 2 kol şeklinde kente girmek isteyen IŞİD üyeleri, YPG güçlerinin direnişiyle karşılaştı. Batı cephesinde ise 3 koldan saldıran IŞİD militanları YPG'nin saldırısı sonucu geri çekildi. Doğu cephesindeki Megtel ve Botan mahallelerinde de şiddetli, göğüs göğüse çatışmalar devam ediyor.

AFP: KENTE GİRMEYE ÇALIŞAN 20 IŞİD'Lİ ÖLDÜRÜLDÜ
AFP'nin, Suriye'deki muhaliflere yakınlığıyla bilinen İngiltere merkezli Suriye İnsan Haklarını İzleme Örgütü'ne dayandırdığı habere göre dün kente girmeye çalışan en az 20 IŞİD'li öldürüldü.

HABERE YORUM KAT