1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. İshal vakaları arttı
İshal vakaları arttı

İshal vakaları arttı

Yaz aylarında havaların ısınmasıyla Bitlis ve ilçelerinde ishal şikayetiyle hastanelere başvuran hasta sayısında artış yaşandığı belirterek, suların kaynatılıp içilmesi uyarısında bulundu.

A+A-

Sıcakların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle ishal vakalarında artış yaşandığını belirten Uzmanlar, ailelere çocuklarına özellikle suları kaynatıp soğuttuktan sonra içirmeleri tavsiyesinde bulundu. İshal vakalarının yaz döneminde baş gösteren hastalıkların başında geldiğini Uzmanlar, son günlerde hastaneye gelen 60 hastanın yüzde 20'sinin ishal şikayetiyle başvurduğunu belirtti.

Besin zehirlenmesine dikkat

İshalin çoğunlukla çocuk ve yaşlılarda baş gösterdiğini kaydeden Uzmanlar, yurttaşların bu hastalıktan korunabilmeleri için dikkatli olmaları uyarısında bulundu.

Yaklaşık 3 ay boyunca devam eden ishale su ve besinlerden geçen bakteri ve virüsler neden olduğunu belirten Uzmanlar, “Mikroplar veya toksinleri ile bulaşmış yiyeceklerin yenmesinden oluşan besin zehirlenmelerine sık rastlanır. Besinin alınması ile belirtilerin ortaya çıkması arasında geçen süre 1-6 saatten 2-5 güne kadar değişir. Kümes hayvanları, süt ürünleri, yumurta, çikolata, pasta, konserve, sebze, meyve, yeşil salata, kabuklu deniz ürünleri, soslar besin zehirlenmelerine neden olabilecek mikroorganizma veya toksinlerini taşıyabilir. Bu yüzden özellikle çocuklara içirilecek su mutlaka kaynatılıp soğutulduktan sonra içirilmeli ve meyve sebzeler de iyice yıkandıktan sonra verilmelidir” dedi.

Suyu kaynatıp için

Yurttaşları suları kaynatarak içmeleri konusunda uyaran Uzmanlar, ishalin basit bir hastalık gibi göründüğünü, ancak zamanında tedbir alınmaması halinde ciddi sorunlara yol açabileceğini aktardı. Özellikle yaz aylarında yenilen yiyecek ve içeklere dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yapan Uzmanlar, “Havaların ısınmasıyla birçok kişide ishal vakaları görülmeye başladı. Yurttaşlaın bu konuda dikkatli olmaları ve yiyeceklerine dikkat etmeleri gerekir. Yine evde ve dışarıda bulunan çöplerin kapalı kutularda muhafaza edilmesi ve açıkta satılan gıdaların alınmaması iyi olur. Dondurulmuş ürünlerin çözüldükten sonra tüketilmesi gerekiyor. Yemekten önce ve sonra ellerin mutlaka yıkanması gerekir. Bebek ve yaşlılara suların kaynatılarak verilmesi ishal vakalarını en aza indirecektir. Kusma ve ishal sayısında artış olan vatandaşlar zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Doktorun verdiği ilaçların dışında ilaç kullanılmamalı ve hastaya sık bir şekilde ve azar azar sulu gıdalar verilerek su kaybının önlenmesi gerekir” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT