24 Ekim 2016 Pazartesi
 • Diyarbakır23 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara15 °C
 • Antalya25 °C
 • İzmir23 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  124,863
  %-0.49
 • Dolar
  3,0750
  %-0.41
 • Euro
  3,3451
  %-0.37

İşgücü maliyeti yüzde 8.5 arttı

İşgücü maliyeti yüzde 8.5 arttı

07 Mart 2013 Perşembe 10:40

Saatlik işgücü maliyeti endeksi, 2012 yılının dördüncü döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8.5 arttı.

TÜİK Diyarbakır (Amed) Bölge Müdürlüğünden alınan verilere göre, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK), Avrupa Birliği'ne uyum çalışmaları kapsamında, üçer aylık dönemler itibariyle yayımladığı 2008 temel yıllı, ''İşgücü Maliyeti Endeksi''nin dördüncü dönem (Ekim-Kasım-Aralık) verileri açıklandı.

Kazanç ve kazanç dışı işgücü maliyeti kalemlerinin tümündeki saatlik değişimi gösteren 2008 temel yıllı saatlik işgücü maliyeti endeksi, 2012 yılı IV. çeyreğinde kapsanan tüm sektörlerde, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 8,5 arttı. Sektörel ayrımda incelendiğinde endeks değerlerindeki yıllık artış oranlarının; sanayi sektöründe yüzde 8, inşaat sektöründe yüzde 8,6 ve hizmet sektöründe yüzde 9,8 olduğu görüldü.

Saatlik işgücü maliyeti endeksinde 2012 yılı IV. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre en yüksek artış yüzde 23,4 ile M (Mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler) sektöründe gerçekleşti.

Saatlik kazanç endeksi yüzde 8,3 arttı

Ücretli çalışana yapılan düzenli ve düzensiz ödemelerdeki saatlik değişimin göstergesi olan saatlik kazanç endeksi 2012 yılı IV. çeyreğinde, kapsanan tüm sektörlerde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 8,3 arttı. sektörel ayrıma bakıldığında, endeks değerlerindeki yıllık artış oranlarının; sanayi sektöründe yüzde 7,5, inşaat sektöründe yüzde 8,4 ve hizmet sektöründe ise yüzde 10 olarak gerçekleştiği gözlendi.

Saatlik kazanç endeksinde 2012 yılı IV. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre en yüksek artış yüzde 23,8 ile M (Mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler) sektöründe gerçekleşti.

Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi yüzde 9,8 arttı

İşverenin yaptığı sosyal güvenlik, ihbar ve kıdem tazminatıödemelerindeki saat başı değişimin göstergesi olan saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi 2012 yılı IV. çeyreğinde kapsanan tüm sektörlerde, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 9,8 arttı. Endeks değerleri sektörel ayrımda incelendiğinde; sanayi sektöründe yüzde 10,2, inşaat sektöründe yüzde 9,8 ve hizmet sektöründe yüzde 8,9 oranlarında yıllık artış gözlendi.

Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinde, 2012 yılı IV. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre en yüksek artış yüzde 22,7 ile I (Konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri) sektöründe görüldü.

 

 

(Osman İçli-İLKHA)

Okunma Sayısı : 10337
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com