1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İşgücü maliyeti yüzde 8.5 arttı
İşgücü maliyeti yüzde 8.5 arttı

İşgücü maliyeti yüzde 8.5 arttı

Saatlik işgücü maliyeti endeksi, 2012 yılının dördüncü döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8.5 arttı.

A+A-

TÜİK Diyarbakır (Amed) Bölge Müdürlüğünden alınan verilere göre, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK), Avrupa Birliği'ne uyum çalışmaları kapsamında, üçer aylık dönemler itibariyle yayımladığı 2008 temel yıllı, ''İşgücü Maliyeti Endeksi''nin dördüncü dönem (Ekim-Kasım-Aralık) verileri açıklandı.

Kazanç ve kazanç dışı işgücü maliyeti kalemlerinin tümündeki saatlik değişimi gösteren 2008 temel yıllı saatlik işgücü maliyeti endeksi, 2012 yılı IV. çeyreğinde kapsanan tüm sektörlerde, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 8,5 arttı. Sektörel ayrımda incelendiğinde endeks değerlerindeki yıllık artış oranlarının; sanayi sektöründe yüzde 8, inşaat sektöründe yüzde 8,6 ve hizmet sektöründe yüzde 9,8 olduğu görüldü.

Saatlik işgücü maliyeti endeksinde 2012 yılı IV. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre en yüksek artış yüzde 23,4 ile M (Mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler) sektöründe gerçekleşti.

Saatlik kazanç endeksi yüzde 8,3 arttı

Ücretli çalışana yapılan düzenli ve düzensiz ödemelerdeki saatlik değişimin göstergesi olan saatlik kazanç endeksi 2012 yılı IV. çeyreğinde, kapsanan tüm sektörlerde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 8,3 arttı. sektörel ayrıma bakıldığında, endeks değerlerindeki yıllık artış oranlarının; sanayi sektöründe yüzde 7,5, inşaat sektöründe yüzde 8,4 ve hizmet sektöründe ise yüzde 10 olarak gerçekleştiği gözlendi.

Saatlik kazanç endeksinde 2012 yılı IV. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre en yüksek artış yüzde 23,8 ile M (Mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler) sektöründe gerçekleşti.

Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi yüzde 9,8 arttı

İşverenin yaptığı sosyal güvenlik, ihbar ve kıdem tazminatıödemelerindeki saat başı değişimin göstergesi olan saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi 2012 yılı IV. çeyreğinde kapsanan tüm sektörlerde, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 9,8 arttı. Endeks değerleri sektörel ayrımda incelendiğinde; sanayi sektöründe yüzde 10,2, inşaat sektöründe yüzde 9,8 ve hizmet sektöründe yüzde 8,9 oranlarında yıllık artış gözlendi.

Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinde, 2012 yılı IV. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre en yüksek artış yüzde 22,7 ile I (Konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri) sektöründe görüldü.

 

 

(Osman İçli-İLKHA)

HABERE YORUM KAT