1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İşgücü maliyet endeksi'nde artış
İşgücü maliyet endeksi'nde artış

İşgücü maliyet endeksi'nde artış

TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürlüğü'nün 2013 yılı II. Çeyrek İşgücü Maliyet Endeksi verilerine göre, Saatlik işgücü maliyeti endeksi bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,6 oranında artış gösterdi.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2013 yılı II. Çeyrek İşgücü Maliyet Endeksi açıklandı. TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürlüğünden alınan verilere göre, Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksi, 2013 yılı II. çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,6 arttı. Endeks, sanayi sektöründe yüzde 2,6, inşaat sektöründe yüzde 1,1 ve hizmet sektöründe yüzde 0,6 arttı.

Ücretli çalışana yapılan düzenli ve düzensiz ödemelerdeki saatlik değişimin göstergesi olan, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksi 2013 yılı II. çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,6 arttı. Endeks değerlerindeki artış oranları; sanayi sektöründe yüzde 3,3, inşaat sektöründe yüzde 1,9 ve hizmet sektöründe yüzde 1,4 olarak gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksinde en yüksek artış yüzde 7,9 ile K (Finans ve Sigorta Faaliyetleri) sektöründe gerçekleşti.

İşverenin yaptığı sosyal güvenlik, ihbar ve kıdem tazminatı ödemelerindeki saat başı değişimin göstergesi olan mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi, 2013 yılı II. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,4 arttı. Endeks değerleri; sanayi sektöründe yüzde 4,8 ve inşaat sektöründe yüzde 1 artarken, hizmet sektöründe yüzde 3,3 azaldı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinde 2013 yılı II. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre en yüksek artış yüzde 9,5 ile D (Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı) sektöründe gerçekleşti.

HABERE YORUM KAT