1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İşçiler iş bıraktı
İşçiler iş bıraktı

İşçiler iş bıraktı

Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Diyarbakır, Mardin, Cizre ve merkez müteahhit işlerinde çalışan 900 civarındaki taşeron işçi iki aydır maaş alamadıkları için iş bıraktı. Diyarbakır'daki 226 geçici işçi, Karayolları 9.Bölge Makine İkmal Müdürlüğü ö

A+A-

Çalıştıkları iş yerinde greve giden işçiler düzenledikleri basın açıklaması ile seslerini duyurmaya çalıştı. Karayolları bahçesinde bir araya gelen ve aralarında Yol-İş Sendikası İşyeri Temsilcisi Ahmet Sav'ın da yer aldığı işçi grubu haklarının verilmesini talep etti. İşçiler adına açıklama yapan Ahmet Sav, iki aydır gündür ödenmeyen ücretleri yüzünden çok zor duruma düştüklerini söyledi.
 
'YILLARDIR MAĞDUR EDİLİYORUZ'

Sav, "Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü bünyesinde çalışan taşeron işçileri yıllardır ücretlerini zamanında alamamanın verdiği sıkıntılardan dolayı iş yerini terk etmeden iş bırakma kararı almışlardır. Aileleri ile beraber eyleme katılan işçiler iki aydır ödenmeyen ücretleri yüzünden eve ekmek götüremiyor, kiralarını ödeyemiyor, bankalara sürekli zamanında ödenmeyen borçlar yüzünden faiz ödemek zorunda kalıyorlar. Çocuklarımız okul okuyor. Tüm sorunlara karşı duyarsız kalan işverene karşı iş kanunun 34. maddesine dayanarak iş yerini terk etmeden iş bırakma eylemine başlamışlardır.

Bizler karayolları bünyesinde yolların bakımından, trafik kazalarına, kışın kar küreme tuzlama ve yolları açık tutma, sel baskınlarında ilk müdahale gibi daha birçok konuda halkın rahatlığını ve güvenliğini sağlamak konusunda hizmet vermekteyiz. Ama bizim bu emeğimize karşı hiçbir sosyal güvencemiz yok ve ücretlerimizi bile zamanında alamıyoruz" dedi.