1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İşaret levhaları görme engellileri mağdur ediyor
İşaret levhaları görme engellileri mağdur ediyor

İşaret levhaları görme engellileri mağdur ediyor

Diyarbakır'da ki bazı kaldırımlarda görme özürlüler için tasarlanan yolların üzerine belediye tarafından dikilen işaret levhalarının özürlü vatandaşlara engel olduğu öğrenildi.

A+A-

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın merkez Bağlar ilçesi Cemiloğlu Caddesi üzerinde görme özürlülerin rahatça yürümeleri için yapılan kaldırımların aslında özürlüler için bir tehlike oluşturduğu ortaya çıktı.

Görme özürlü vatandaşlar için kaldırımlar üzerinde dizayn edilen yolların tam üzerinde elektrik direkleri ve işaret tabelaların arasında geçmesinden dolayı görme özürlü vatandaşlar büyük bir risk altında kalıyor.

Görüştüğümüz bazı engelli ve yakınları ,'' Böyle yanlış yapılan kaldırımlar bizi mağdur etmekte. Yalnız burası ile de sınırlı kalmayıp şehrin farklı yerlerinde aynı şekilde görüntülere rastlamak mümkün. Biz belediyenin bizler için yaptığı kaldırımlarda rahat yürümek istiyoruz, ama bazen görme özürlü arkadaşlarımız yapılan kaldırımları takip ederken aniden bakıyorsunuz kafasını ya elektrik direğine ya da bir işaret tabelası direğine çarpıyor. Belediye bize yol yapayım derken bize engel olmasın, işlerini daha temiz ve dikkatli yapsınlar'' dediler.

Görüşlerini aldığımız vatandaşlar ise, '' Belediye kaldırımların bir tarafını direkler ve levhaların ortasına yapmış, sözde özürlüler için yapmış ama özürlüler o kaldırımları kullanamıyor. Kaldırımların geniş tarafları da park edilen araçlar, yol üstüne bırakılan eşyalar, esnafların kaldırımları işgal etmesi de katılınca yollar özürlü vatandaşlarımız için çekilmez sıkıntılar oluşturmaktadır''şeklinde söylediler.

Son olarak engelli vatandaşlar ve yakınları yetkililerden bu durumun bir an önce çözülmesini beklediklerini ifade ettiler.

 

(Osman İçli-M.Sait Adiyaman-İLKHA)