1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İşadamlarından Suriye'ye yardım
İşadamlarından Suriye'ye yardım

İşadamlarından Suriye'ye yardım

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (OSB) firmalar 4 kamyon temel ihtiyaç malzemesini Suriye'ye gönderdi.

A+A-

BDP Diyarbakır İl Örgütü, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin başlattığı “Rojava halkıyla aşımızı paylaşıyoruz” kampanyası devam ederken, OSB'deki çeşitli firmalar 4 kamyon temel ihtiyaç malzemesini Suriye'ye gönderdi.

İşadamları toplam 113 bin liralık 18 ton bulgur, 22 ton un, çocuk bezi, çocuk maması, süt ve makarnadan oluşan ihtiyaç malzemesini topladı. Yardımların kamyonlara yüklemesi sırasında OSB'ye BDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Mehmet Emin Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zülfü Atlı, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Eşref Güler, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Yenişehir Belediye Başkanı Selim Kurbanoğlu, Kayapınar Belediyesi Başkan Yardımcısı İhsan Avcı, KESK Dönem Sözcüsü Medeni Alpkaya, Diyarbakır Organize Sanayi İş adamları Başkan Vekili Beşir Yıldırım ve DOSİAD Başkanı Aziz Özkılıç OSB'ye geldi.

Diyarbakır Organize Sanayi İş adamları Başkan Vekili Beşir Yıldırım bir grup işadamının Suriye için yardım kampanyası başlattığını söyleyerek, OSB'nin tamamının değil 14 işadamıyla başlattıkları bir organizasyon olduğunu ifade etti.

Yıldırım, temel ihtiyaçlara yönelik yaptıkları çalışma sonucunda 22 ton un, 18 ton bulgur, 190 bin adet çocuk bezi, 10 bin adet civarında çocuk maması, süt, makarna ve kadınların ihtiyaçlarına yönelik malzemeleri temin ettiklerini söyledi. “Amacımız, Rojava'daki Kürt kardeşlerimize, yardım ulaşmayan bölgelere yardımın ulaştırılması ve bu kampanyaya insanların katılımını sağlamak” diyen Yıldırım, “1925 ten bu yana Suriye'deki insanlar Türkiye'deki kardeşlerine çok ciddi anlamda destek vermiştir. Bugün onların ihtiyacı varsa bu da bizim görevimizdir. Görevimizi yerine getiriyoruz ve getirmeye de devam edeceğiz” diye konuştu.

Yardımlar sürecek

DOSİAD Başkanı Aziz Özkılıç ise ilk etapta gönderdikleri 4 kamyon malzemenin devamının geleceğini ifade ederek, bu duyarlılıklarını sürdürerek belediyeler aracılığıyla Suriye'ye yardımlarının devam edeceğini belirtti.  

BDP Diyarbakır il Başkanı Mehmet Emin Yılmaz da “Rojava halkıyla aşımızı ekmeğimizi paylaşıyoruz” kampanyasına katkıda bulunan işadamlarına gösterdikleri duyarlılıktan ötürü teşekkür ederek, “Rojava'daki halkımıza umutlarını ve yüreklerini birleştiriyor kampanyası vesilesiyle bir araya geldik” diye konuştu. Yılmaz, 4 kamyon yardım malzemesinin özellikle Rojava'daki yardımların ulaşamadığı, sıkıntılı ve problemli bölgelere gönderileceğini ifade etti. Kampanyanın devam edeceğini bildiren Yılmaz, “Özellikle buradan Diyarbakır'ın yardımsever halkına şunu belirtmek istiyorum gelin bu kampanyaya destek olalım, gelin bir günlük öğünümüzü Rojava'daki halkımızla paylaşalım” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT