1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İşadamlarına rüşvet uyarısı
İşadamlarına rüşvet uyarısı

İşadamlarına rüşvet uyarısı

Türkiye'yi sarsan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından sanayi ve ticaret odaları da işadamlarına rüşvet uyarısında bulundu.

A+A-
Bir süre önce TOBB'dan 81 ildeki sanayi ve ticaret odalarına gönderilen yazıda Türkiye'nin OECD çerçevesinde taraf olduğu “Uluslararası Ticari İşlerde Yabancı Kamu Görevlilerine Rüşvetin Önlenmesi Sözleşmesi” hatırlatıldı.
 
Yazıda, OECD'nin sözleşmesi örnek gösterilerek, “Yabancı kamu görevlilerine rüşvet verilmesi, rüşvet teklifinde bulunulması, yabancı kamu görevlisinin kendisine menfaat sağlaması yönünde talepte bulunması, menfaat teklifi ve menfaati kabul etmesinin suç sayıldığına vurgu yapıldı. Yazıda, “Bir yabancı ülkede ticaret, yatırım veya iş alma hususunda rüşvetin bir araç olarak kullanılmasının o ülkede adil rekabet koşullarının varlığını olanaksız kılmaktadır. Bu durum ülkelerin iç hukuklarında rüşvetle mücadele için aldıkları tedbirlerin yanı sıra, kendi firma ve vatandaşlarının yurtdışındaki rüşvet eylemlerini de suç sayarak önlemelerini gerekli kıldığı ifade edilmektedir” denildi.
 
FİRMALAR BİLGİLENSİN
 
Yazıda söz konusu sözleşme doğrultusunda OECD Rüşvetle Mücadele Çalışma Grubu tarafından yürütülen ülke incelemelerinden sorumlu koordinasyon makamının Adalet Bakanlığı olduğu hatırlatılırken, Türkiye'nin tabi olduğu üçüncü aşama incelemesi kapsamında, anılan konuya ilişkin firmaların bilgilendirilmesinde yarar görüldüğü belirtildi.
 
DENETİM YAPILIYOR
 
OECD'nin “Ticari İşlerde Yabancı Kamu Görevlilerine Rüşvetin Önlenmesi Sözleşmesi”ni 1997 yılında imzalayan Türkiye, söz konusu sözleşmeye 2000 yılında taraf oldu. Yabancı kamu görevlilerine rüşvet verilmesinin önlenmesini ve yabancı kamu görevlilerine rüşvet veren kişilerin, bu eylemleri nedeniyle vatandaşı oldukları ülkede cezalandırılmalarını öngören sözleşme uyarınca da “Rüşvetle Mücadele Çalışma Grubu kuruldu. Taraf ülkelerin temsilcilerinden oluşan Çalışma Grubu, sözleşmenin uygulanmasını denetlemek amacıyla taraf ülkelerin mevzuat yapılarını ve bu suça ilişkin idari ve adli düzenlemeleri denetlemeye başladı.
 
MARTTA İNCELEME VAR
 
Bu kapsamda, Türkiye'nin birinci aşama incelemesi, Şubat 2007'de yapıldı. İnceleme sonucunda kabul edilen Türkiye Raporu'nda, mevzuatın sözleşmeye uygun olduğu saptanırken, bir kısım eksikliklerin giderilmesi tavsiye edildi. İkinci aşama incelemesi ise Mayıs 2007'de yapıldı. Ancak, mevzuatta ilk incelemeyle tespit edilen eksikliklerin giderilmemiş olması nedeniyle Çalışma Grubu, Türkiye'nin ikinci incelemeyi tekrar etmesine karar verdi. Üçüncü aşama incelemeleri kapsamında geçtiğimiz eylül ayında ilk olarak anket yapılırken, ekim ayında yerinde inceleme ziyareti yapıldı. Çalışma Grubu, üçüncü aşama inceleme raporunu da önümüzdeki mart ayında görüşmeyi kararlaştırdı.

HABERE YORUM KAT