1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. İş Sağlığı ve Güvenliği
İş Sağlığı ve Güvenliği

İş Sağlığı ve Güvenliği

İş kazaları sıklıkla karşılaşılan, hem maddi hem de manevi zarara yol açan problemler arasındadır. İş kazaları genel olarak insan hatalarına bağlı olduğu için bu konuda önlem almak olasıdır.

A+A-

İş kazaları sıklıkla karşılaşılan, hem maddi hem de manevi zarara yol açan problemler arasındadır. İş kazaları genel olarak insan hatalarına bağlı olduğu için bu konuda önlem almak olasıdır. İş sağlığı ve güvenliği denildiğinde ise bu kazaların minimuma indirilmesi ve gerekli önlemlerin alınması durumunu anlayabiliriz. Sanayileşmenin gün geçtikçe artması ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte iş yerlerini daha da güvenli hale getirmek ve bu bağlamda gerekli önlemleri almak oldukça önemli bir hale gelmiştir. Bu konumda da firmaların iş güvenliği uzmanı bulundurma ya da böyle bir desteği alma zorunlulukları vardır diyebiliriz.

OSGB(Ortak Sağlık Güvenlik Birimi

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri  yetkisini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan alan, iş sağlığı ve güvenliği hizmeti vermek için kurulmuş özel kuruşlardır. Bu birimler bünyelerinde gerekli donanımı ve araçları bulundururlar. İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri kapsamında, işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ya da çeşitli sağlık personelleri sağlarlar.  İşveren, tehlikenin sınıflandırmasına göre iş güvenliği uzmanı ya da iş yeri hekimini çalıştırabileceği gibi, çeşitli OSGB firmalarından da bu hizmeti talep edebilirler. 6331 sayılı Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre işverenler iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarıyla çalışarak, işçilerine güvenli bir ortam oluşturmak zorundadırlar. İstanbul OSGB de firmalara bu hizmetleri sağlama konusunda yıllardır çalışmalarına devam etmektedir. Uzmanlar sayesinde firmalar, gerekli teknik ve uygulama desteğini bu birimlerden sağlayarak, çalışma ortamlarını daha da iyileştirebilirler.

OSGB Firmaları İle Çalışmak

OSGB firmaları ile çalışmak, firmalara daha düzenli bir yapı sağlar. Bu birimler gerekli koordine ve kontrol işlemlerini gerçekleştirdikleri için işçiler ve işverenler için kolaylık sağlanmaktadır. Bunun dışında yapılan planlamalar ve kontroller ile birlikte kişiye yani işçilere bağlı hataların oranında ciddi azalmalar görülür. Deneyimli ve uzman kadrolar, bu konu hakkında gerekli danışmanlık ve rehberlik faaliyetlerini yerine getirirler. Firmalarda yer alan eksiklikleri belirleyerek destek olmaya ve gidermeye yardımcı olurlar. Bakanlıkla ilgili süreç de OSGB tarafından izlenir ve işverenlere raporlar halinde sunulurlar. Özellikle büyük şehirlerde, iş sağlığı ve güvenliği konusunda daha sağlam adımlar atılmakta ve yol alınmaktadır. Bu bağlamda İstanbul OSGB de aktif bir şekilde faaliyet gösteren ve firmaların ihtiyaçlarını karşılamak konusunda destek veren bir kuruluştur.

Kaynak:

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler