1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. İş memnuniyeti Türkiye'de %5 düştü
İş memnuniyeti Türkiye'de %5 düştü

İş memnuniyeti Türkiye'de %5 düştü

İşe alım ve insan kaynakları alanında hizmet veren, dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Randstad tarafından, 2003 yılından beri üçer aylık periyodlarla, yılda dört kez düzenli olarak yayınlanan Randstad Workmonitor 2015 1. çeyrek verileri, iş değiş

A+A-
Dolaşım Endeksi 109'da kaldı
 
Altı ay içinde başka bir iş bulmayı umut eden küresel olarak çalışanların ortalama sayısında, 2014'ün son çeyreğine göre değişiklik olmadı: Dolaşım Endeksi 109'da kaldı. Dolaşımda, örneğin Çin'de (-10), Yeni Zelanda'da (-9), Çek Cumhuriyeti'nde (-7) ve Portekiz, Şili ve Arjantin'de (-5) gibi önemli değişimler de oldu. Spektrumun diğer tarafında ise dolaşımın arttığı İngiltere (+7), Slovakya (+6), Kanada, Almanya ve Malezya (+5) yer alıyor.
 
Gerçek iş değiştirme %22
 
Tüm dünyada son altı ay içinde gerçekten iş değiştiren çalışan oranının %22 olduğu görülüyor (2014 sonunda %23). Gerçek iş değiştirme, çoğunlukla çalışanın farklı bir işverenin işyerinde iş bulması şeklinde oluyor. Ancak, dünyanın geri kalanına göre halen yüksek olsa da Çin ve Malezya'da gerçek iş değiştirme oranı düştü. Brezilya, Portekiz, Macaristan, Polonya, Şili Almanya ve Arjantin'de iş değiştirme oranı hafifçe azaldı. Slovakya'da ise iş değişiminde bayağı bir artış var. İş değiştirme iştahı (faal olarak arama ve başvuru) yine İsveç ve Hindistan'da en yüksek. Malezya, İsveç, İsviçre ve Birleşik Krallık, geçen çeyreğe göre biraz daha iştahlı görünüyor.
 
İş memnuniyeti: Meksika ve Hindistan'da en yüksek
 
Ülkelerin yarıdan fazlasında iş memnuniyetinin %70 ya da daha fazla, yani çalışanların “çok memnun” ve “memnun” oldukları görülüyor. İş memnuniyeti geçen çeyreğe göre Yeni Zelanda, Şili, Arjantin, Birleşik Krallık, Danimarka, ABD, Portekiz ve İspanya'da %5 ya da daha fazla arttı. İş memnuniyeti Macaristan, Türkiye ve Almanya'da %5 ya da daha fazla düştü.
 
Ülkeler bazında veriler Global Graphs & Slides'da
 
 
(Diyarinsesi.org MY)

HABERE YORUM KAT