1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İş kur programlarına kadın ilgisi
İş kur programlarına kadın ilgisi

İş kur programlarına kadın ilgisi

Diyarbakır'da İŞKUR tarafından sürdürülen Meslek Edindirme Programlarına en çok ilgiyi kadınlar gösteriyor,devam eden mesleki eğitim programlarına 380'i kadın, 243'ü erkekler olmak üzere toplam 623 kişi katıldı.

A+A-

İŞKUR tarafından Diyarbakır'da sürdürülen Meslek Edindirme Programları kapsamında devam eden 26 ayrı iş eğitimi programında toplam 623 kişiye iş eğitimi veriliyor.Bilgisayar Bakım ve onarımından, hazır giyim ve ev tekstili model makineci yetiştirmeye kadar birçok alanda verilen eğitimlere en çok kadınlar ilgi gösteriyor.

Açılan meslek kurslarından devam eden programlarda 380 kadın eğitim görüyor.

Kadınların en çok ilgisi tekstile

Kadınların başvurduğu mesleki eğitim programlarının başında ise tekstil sektörü geliyor. Tekstil sektöründe model makineciden, diğer bükücüler, dokuyucular, trikotajcılar, boyacılar ve ilgili işçiler ile ilgili meslek eğitim proğramlarında 300 kadın eğitim görüyor.

Kadınların en çok ilgi gösterdiği ikinci program ise cilt bakım ve güzellik meslek elemanı ve saç bakım ve yapımcılığıyla ilgili eğitimler. Bu eğitimlerde ise, 40 kadının eğitimi devam ediyor.Bunların dışında kadınlar, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Elemanı, Halı Dokuma, Aşçı yardımcılığı ve Seralarda Meyve ve Sebze Yetiştiricisi alanlarında da eğitim görüyor.

Kadınların başvurduğu meslek eğitimlerinde en çok dikkati çekenleri ise 'Doğal Taşları İşleme Ustalığı' ve 'Muhasebe Yardımcı Elemanı'  Bu kursta eğitim gören 38 kişiden 31'ini kadınlar oluşturuyor.

Erkekler ağır işleri tercih ediyor

Öte yandan açılan kurslar kapsamında 243 erkek eğitim görüyor. Erkeklerin daha çok beden gücüne dayalı meslekleri seçtikleri dikkat çekerken, Mobilya Montaj İşçiliğine 41, Otomotiv Mekanikçisi 40, Tabaka Ofset Baskı Operatörü 27 kişi, Merkezi İklimlendirme Teknisyeni 20 ile toplam 128 kişi eğitimine devam ediyor.

Erkeklerin başvurduğu diğer mesleki eğitim programlarından bazıları ise şöyle:

Bilgisayar Bakım ve Onarımcılığı 26, Servis Garsonluğu 12, Muhasebe Yardımcı Eleman programları 5 kişi, Meyve Ve Sebze Yetiştiricisi (Sera) 4, Aşçı Yardımcısı 3.

Öte yandan program kapsamında eğitim görenlere İŞKUR tarafından günlük 20 TL ve servis ücreti ödenirken, kurs süresince de sağlık güvenceleri yatırılıyor.

HABERE YORUM KAT