1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İŞ-KUR AKP'nin talimatıyla çalışıyor
İŞ-KUR AKP'nin talimatıyla çalışıyor

İŞ-KUR AKP'nin talimatıyla çalışıyor

Bismil ilçesine bağlı Göksu Köyü İlköğretim Okulu'nda 8 yıldır çalıştırılan işçilerin çıkartılıp yerlerine İŞ-KUR'dan personellerin gönderilmesine tepki gösteren köy sakinleri, bu kararın siyasi olduğunu belirterek, “İŞ-KUR AKP'nin talimatlarıyla çalışıyo

A+A-
Diyarbakır'ın Bismil ilçesine bağlı Göksu Köyü İlköğretim okulunda hizmet alımı olarak 8 yıldır çalıştırılan iki personelin işten çıkarılıp yerlerine İŞ-KUR'dan iki personelin gönderilmesine köy sakinleri tarafından tepki gösterildi.
 
Okul önünde bir araya gelen köylüler, okullarına İŞ- KUR tarafından gönderilen iki personelin kalorifer sertifikaları bulunmadığı halde kalorifer yakmaya çalıştığını ve okulu yanlışlıkla havaya uçurma noktasına getirdiklerini iddia etti. Eski köy muhtarı Şehmus Akgül, köy okulu yapıldığı günden bu yana yaklaşık 8 yıldır okulda emek ve hizmet veren iki personelin işten çıkarılmasının altında siyasi bir hesap olduğunu belirterek, “Yaklaşık 8 yıldır bu köylüler okulda hizmet vermektedir.
 
Onların yerine İŞ- KUR'dan iki kişiyi göndermişler kaloriferi çalıştırma sertifikaları olması gerekirken hiçbir belgeleri olmayan iki kişiyi buraya göndermişler. Eski çalışanların okuldaki işlerine devam etmeleri için İŞ- KUR'a gittim. Bana 'Sizin köyden çalışan iki kişinin kaydı bulunuyor, bize Bismil AKP İlçe başkanı bir mesaj atsın onları tekrar işlerine gönderelim' cevabını verdiler. İŞ-KUR AKP'nin talimatlarıyla çalışıyor” dedi.
 
'Kurum AKP'nin elindedir'
 
İŞ-KUR tarafından gönderilen iki işçinin kaloriferi bile yakmasını bilmediğini kaydeden Akgül şöyle devam etti: “Köylülerin çocukları gelip Okulun kaloriferini yakıyor. Geçen gün kaloriferi yakarken nerdeyse okulu havaya uçuracaklarmış, sıcaklık derecesini fazla yükseltmesinden kaynaklı kalorifer kazanı patlama durumuna gelmiş ve son anda köylüler bunu önlemiş. Bir gün bu okulu çocuklarımızla birlikte havaya uçuracaklar. İşten çıkardıkları sertifikalı işçilerin yerine sertifikasız işçiler alınmış bu büyük bir haksızlıktır. Çıkarılan işçiler köyün okuluna 8 yıldır hizmet vermektedir. Aylarca hiçbir ücret almadan bu okulun hizmetini yapmışlar. Bu emekçi insanları işten çıkarmak büyük bir zulümdür. Kabul edilecek gibi değildir. İş ve işçi bulma kurumu AKP'nin elindedir AKP kimi işe aldırırsa alırlar, kimi istemezlerse almazlar. Bizim köyümüzü de herkes çok iyi biliyor sistem partilerine şuana kadar tek bir oy verilmedi. Bu yüzden bizim köylüleri işten çıkardılar.”
 
'İşime geri dönmek istiyorum'
 
İşten çıkarılan Mahmut Demirkıran adlı personel ise okulların açılmasından bu yana okulun tüm hizmetini yaptığını belirterek, “8 yıldır bu okulda çalışıyorum. Yazın bile hiçbir ücret almadığımız halde bu okulun işlerini, bakımını, temizliğini biz yapıyorduk. Bize 'sizin isminiz çıkmış, burada siz çalışacaksınız' diyorlardı ve bunun için aylardır hiçbir ücret almadan çalıştım. Gece yarısı bilye soğuktan kalorifer boruları patlamasın diye kışın soğuklarda gelip kaloriferleri yakıyordum. Benim sertifikalarım da var. İş ve işçi bulma kurumuna da başvurum var. Sertifikası olmayan iki personeli alıp bizi çıkardılar. Yıllardır emek verdiğim işime geri dönmek istiyorum” diye belirtti.

HABERE YORUM KAT