1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İş dünyasından Suriye kampanyasına destek
İş dünyasından Suriye kampanyasına destek

İş dünyasından Suriye kampanyasına destek

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve ilçe belediye başkan ve yardımcıları kentteki iş adamı ve oda yöneticileriyle Suriye halkına destek için yürütülen yardım kampanyasıyla ilgili bir araya geldi. Diyarbakır'daki iş dünyası kampanya iç

A+A-

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, Kayapınar Belediyesi Başkanvekili Mahmut Dağ, Sur Belediyesi Başkan Yardımcısı Türki Gültekin ile Yenişehir Belediyesi Başkan Yardımcıları Güler Menteş ve Haluk Eyüboğlu, Büyükşehir Belediyesi Protokol Salonu'nda iş adamı örgütleri ve oda başkanları, yönetici ve temsilcileriyle bir araya geldi.

Toplantıya Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır Ticaret Borsası, Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği (GÜNSİAD), Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği (DİSİAD), Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Federasyonu (DOGÜNSİFED), Güneydoğu Genç İşadamları Derneği (GÜNGİAD), MÜSİAD, DİGİAD, OSGİAD, DESOB, Lokantacılar, Bakkallar, Fırıncılar gibi 20 kadar iş dünyasının başkan, yardımcısı veya temsilcisi katıldı.

Baydemir, Büyükşehir ve ilçe belediyeleri olarak Suriye'de yaşayan halklara ulaştırılmak üzere 10 kalem gıda maddelerinden oluşan Yardım Kampanyası hakkında bilgilendirme yaptı. Konuyla ilgili bilgi vermek, görüş alış verişinde bulunmak, kampanya destek ve duyarlılık oluşturmak için bir araya geldiklerini bildiren Baydemir, iç savaş nedeniyle Suriye'de bir ambargo olduğunu, ülke içinde de “ambargo içinde ambargo yaşandığını” söyledi. Büyükşehir, Bağlar, Kayapınar, Yenişehir ve Sur belediyeleri olarak bu konuda bir kampanya yürüttüklerini anlatan Baydemir, 5 merkezdeki yardım kabul merkezi ile ilgili kişilerin telefonlarını paylaştı.

Siad başkan ve yöneticileri ile esnaf oda başkanları böyle bir çabadan dolayı Büyükşehir ve ilçe belediyelerine teşekkür etti. Van depremi ve diğer konularda da belediyelerin yürüttüğü öncülük ve organizasyondan dolayı teşekkür eden katılımcılar, iş adamı örgütleri ve esnaf örgütleri olarak sürece katılmak istediklerini söyledi. Katılımcılar bu konuda kendi odaları ve üyelerini harekete geçirmek amacıyla her türlü çalışmayı yürüteceklerini belirtti. Kurum ve kuruluşlar kendi yönetimleriyle bir araya gelerek kurumsal destek vermek için de kararlar aldıklarını söyledi.

Baydemir, toplanacak un, şeker, çay, kuru bakliyat, yağ, pirinç, çocuk maması, çocuk bezi gibi malzemelerin dışına çıkılmaması gerektiğini ifade ederken, katılımcılar bu ürünlerin yoğun bir şekilde üretilmesi için Organize Sanayi Bölgesi'nin harekete geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Bir hukukçu arkadaşının Suriye'de edindiği bir bilgiyi de iş adamı örgütleriyle paylaşan Baydemir, “Biz burada yardım kampanyası başlattığımızda Suriye'de karaborsacılar temel gıda maddelerinde yüzde 50 indirim yapmışlar” dedi. Bir katılımcı da Cilvegözü'ndeki sınır kapısında yapılan yardımların Kamışlo, Amude gibi bölgelere ulaşmadığını belirterek Nusaybin üzerindeki kapının önemine dikkat çekti. Baydemir de 5 belediyenin topladıkları malzemeleri kayıt altına alarak Nusaybin Belediyesi ve Nusaybin Kaymakamlığı aracılığıyla Suriye tarafına geçirerek ihtiyaç sahiplerine ulaştıracaklarını söyledi.

Yardım toplanacak merkezler ve sorumluların iletişim telefonları şöyle:

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ: Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sümerpark Ortak Yaşam Alanı/İstasyon Meydanı

Depo Görevlileri:

Azad SEMERKAND – 0.532.5974405

Özkan MACAR – 0.538.6463984

Sosyal Hizm. Tlf. - 0.412.2262298

BAĞLAR BELEDİYESİ: Zabıta Müdürlüğü/Nükhet Coşkun Cad.

Depo Görevlileri:

Eyüp ÇOKLA – 0.533.3117193

Zabıta Tlf. – 0.412.2358046

KAYAPINAR BELEDİYESİ: Makine İkmal Şantiyesi/Kayapınar Cad. İMKB İlköğretim Okulu yanı

Belediye Yetkilisi:

Depo Görevlileri:

Zülküf BATUGEY – 0.533.4250683

Şantiye Tlf.  – 0.412.2522621

YENİŞEHİR BELEDİYESİ: Temizlik Şantiyesi/Alipınar

Depo Görevlileri:

Mustafa AKINCA – 0.532.2155057

Şantiye Tlf. – 0.412.2341712

SUR BELEDİYESİ: Mardinkapı Şantiyesi/Mardinkapı Mezarlığı karşısı

Belediye Yetkilisi :

Depo Görevlileri:

Nihat ÇİFTÇİ – 0.530.2008967

Şantiye Tlf: 0.412.2264461

 

 

HABERE YORUM KAT