1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İş dünyasından sürece destek ziyareti
İş dünyasından sürece destek ziyareti

İş dünyasından sürece destek ziyareti

Barış için sahaya inen genç işadamları “çözüme destek” sloganıyla yola çıktı. Sürecin sona erdikten sonra ekonomik manada katkıların ortaya konulması için Diyarbakır'a gelen Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı Erkan Güral ve bera

A+A-

Türkiye genelinde 7 federasyon, 72 derneği ve 10 bine yakın üyesi bulunan TÜGİK GÜNGİAD ile birlikte bölgeye özel 'Barış Sonrası 5 yıllık Ekonomik Kalkınma Programı'nın startını Diyarbakır'da verecek. TÜGİK Genel Başkanı Erkan Güral, Kurucu Başkan Erhan Özmen ve GÜNGİAD Başkanı Hakan Akbal'ın öncülüğünde 50 kişilik heyeti Başkanvekili Hafize İpek, Genel Sekreter Fahrettin Çağdaş ile birlikte karşıladı.

TÜGİK Başkanı Erkan Güral yıllardır devam eden çatışmalı sürecin bitmesi yönünde girişilen çabaların ve buluşmalardan kendilerini geleceğe dair umutlandırdığını belirtti. TÜGİK bünyesinde 500 ayrı sektörün ve mesleğin temsilcilerinin bulunduğunu anımsatan Güral, sayıları 10 bine yaklaşan üyelerinin kendi bölgelerinde ya da illerinde yapacakları yatırımları araştırdıklarını ifade etti. Bu çözüm sürecinin olumlu bir şekilde sonuçlanacağına dair yüksek kanaat taşıdıklarını söyleyen Güral, bu nedenle işin yatırım boyutunda hazırlık yaptıklarını söyledi. Gerek istihdam yaratılması anlamında bölgedeki yapılacak yatırımlar, gerekse ticari boyutla ilgili bir takım çalışmalarının bulunduğunu ifade eden Güral, bundan sonraki süreçte de çalışmalarını devam ettireceklerini söyledi.

Diyarbakır'ın önemli bir rakamının genç nüfusun oluşturduğuna dikkat çeken Güral, bu gençlerin istihdamı ve meslek sahibi olabilmeleri gerekli eksikliklerin tamamlanması gerektiğini vurguladı.

Yol haritasını birlikte belirleyelim

Hep birlikte belirlenecek yol haritası çerçevesinde ülkenin içinde bulunduğu ekonomik yapının güçlendirilmesi gerektiğini söyleyen Güral, “Bölgedeki  imkanların geliştirilmesi, refahın artması, yaşam standartlarının yükselmesi  adına yapılacak yol haritalarının birlikte belirlenmesi ve uygulamaya alınması lazım. Bu etrafında birleşilen konuların konuşulması tüm ülke adına memnuniyet verici.  Elimizden gelen tüm katkıları sunmak için destek olacağız” diye konuştu.

Sürece destek vermek için buradayız

Kurucu Başkan Erkan Özmen de farkındalığı hazmeden bir STK olarak Diyarbakır'da bulunmaktan memnun olduklarını söyledi. Türkiye'nin dünyanın 17. büyük ekonomisi olduğuna dikkat çeken Özmen, “Dünya ekonomi savaşı yapıyor.  Ekonomi savaşının esas sebebi refah içinde yaşamak, yükselen gayrı safi milli hasılalar, yükselen ekonomidir. Bunlar içinde ekonominin aradığı şey, güzel ve sağlıklı ortamlar, maddi ve manevi anlamda mutlu ortamlar. Türkiye'nin çok büyük hedefleri var. Daha fazla üretime ihtiyaç var. 30 yıllık devam eden sıkıntılı sürecin sona ermesi için sürece destek vermek için buradayız” diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hafize İpek ise kendilerini Diyarbakır'da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İpek, sadece ekonomik anlamda değil, gelecek nesillere daha iyi bir ülke bırakmak adına ülkelerin istikrarlı duruşunun önemli olduğuna dikkat çekti.

Kazananı ve kaybedeni olmayan bir savaş

Parti ve belediye adına en içten dileklerinin bu sürecin herhangi bir olumsuzluğa mahal vermeden sonuçlanması olduğunu ifade eden İpek, “Ülkemizin refahının yükselmesi, istikrarın gelişmesi adına en başta demokrasi adına çok önemli gelişmelerin olacağına inancımız tamdır” diye konuştu. Bu inancın yitirilmemesi için Kürt halkının büyük beklentileri olduğunu söyleyen İpek, “Sonuçta kaybedeni ve kazanını olmayan bir savaş sürecini yaşadık. Bir çok kayıplar oldu. Artık yeter deniliyor” şeklinde konuştu. Genç işadamlarının yayınladıkları deklarasyon hakkında bilgi sahibi olduğunu ifade eden İpek, gösterdikleri duyarlılıklarından dolayı kendilerini kutladı. İpek, “Başarılı olabileceğinize inanıyorum. Yeter ki empati kurabilelim. Belki Türkiye'de empati kurabilme süreci çok gecikti.  Ama bugünden itibaren başlasa bile bir sorun olmayacağı ve daha anlamlı bir sürecin başlayacağı düşüncesindeyiz” şeklinde konuştu.

Yerel yönetimler olarak yaşamın değdiği her alanla ilgilendiklerini anlatan İpek, ekonomik istihdamın kentte yer bulması adına ellerinden gelen desteği verdiklerini söyledi. Özellikle Diyarbakırlı iş çevrelerinin gidip başka yerlerde yatırımlar yapmasının kendilerini üzdüğünü belirten İpek, Diyarbakır'ın tarihsel ve kültürel dokusuyla yatırım avantajlarını anlattı.

Bu sefer ki görüşmelerin farklı olduğunu ve barışa yaklaşıldığını söyleyen İpek, çözüm için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi. Mart ayının özellikle Diyarbakır için çok yoğun geçen bir ay olduğunu, belediyecilik anlamında da işlerin başladığı dönem olduğunu aktaran İpek, yaklaşan Newroz'la birlikte süreci coşku ve hareketlilikle karşılayacaklarını söyledi. İpek, “Eşitlik temelinde kardeşliklerin oluşmasıgerektiğine ve sizlerle birlikte bu ülkeye çok şey yapabileceğimize inanıyorum”diye konuştu.

İpek, ayrıca kentte dezavantajlı kesimlere yönelik çalışmalarını sürdüren Sümerpark Ortak Yaşam Alanı'nda yapılan projelere ilişkin bilgilendirmede bulundu.

Barışın sembolü olarak beyaz kravat, beyaz mendil ve beyaz fular takan heyet, Başkanvekili İpek'e de beyaz bir fular taktı. Özmen sürecin olumsuz geçmemesi için nazar boncuğu işlemeli bir tabloyu İpek'e hediye ederken İpek de içerisinde Diyarbakır'ı tanıtan materyallerin bulunduğu birer çantayı heyete armağan etti.

HABERE YORUM KAT