1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. İş Dünyasında Çevirinin Yeri ve Önemi
İş Dünyasında Çevirinin Yeri ve Önemi

İş Dünyasında Çevirinin Yeri ve Önemi

İş dünyası, daima yeni dillere ve teknolojilere açık olan bir sistemle çalışır. Dolayısıyla iş hayatına adım atan bireylerin bu gibi özel niteliklere sahip olup olmadıklarına bir hayli dikkat edilmektedir. Türkiye'de uygulanan bu sistem, dünyanın diğer bö

A+A-

İş dünyası, daima yeni dillere ve teknolojilere açık olan bir sistemle çalışır. Dolayısıyla iş hayatına adım atan bireylerin bu gibi özel niteliklere sahip olup olmadıklarına bir hayli dikkat edilmektedir. Türkiye'de uygulanan bu sistem, dünyanın diğer bölgelerinde de sıkça kullanılmaktadır. Kısacası anadili dışında diğer dilleri de konuşabilen ve teknolojiyle uyum içerisinde çalışabilen kişiler, daha kolay iş bulup daha hızlı bir şekilde istihdam edilebilirler. Öğrenciyken alınan eğitim ve öğretimin yanı sıra bireylerin kendi istekleri doğrultusunda bu gibi niteliklere sahip olması mümkündür. Üniversiteye kadar verilen yabancı dil eğitimi, ne yazık ki belirli bir standardın altındadır. Yani lisede verilen yabancı dil eğitimlerinde bile ciddi yetersizlikler söz konusudur. Hatta yabancı dil eğitimi sunan bazı üniversitelerde bile durum pek iç açıcı görünmüyor.

Ülkemizdeki eğitim ve öğretim kurumlarının yabancı dil konusunda yetersiz kalması, bireylerin kendi başlarının çaresine bakmalarına neden oluyor. Bazı öğrenciler yabancı dil öğrenmek için özel kurslara kayıt yaptırırken bazıları bununla da yetinmeyip yurtdışında yabancı dil eğitimi alma yoluna başvuruyorlar. Eğer işin maddi boyutuna fazla girmek istemiyorsanız kendi çabanızla da yabancı dil bilginizi geliştirebilirsiniz. İnternette yer alan yabancı dil öğrenme siteleri, programları, uygulamaları, video ve dersleri, bunun için yeterli olabilir. Yine de bu şekilde yabancı dil öğrenirken ciddi anlamda emek vermeniz şarttır. Özellikle ülkemizde en çok aranan yabancı dillerin başında gelen İngilizceyi öğrenmek, istihdam edilmek isteyen kişilerin önünü açmaktadır. İngilizce öğrenirken son olarak saydığımız yöntemlerin yanı sıra uygulamalarına da ihtiyacınız olacak.

İngilizce öğrenimi görürken öğretim tarzınız her ne olursa olsun gelişmiş İngilizce Türkçe çeviri yöntemlerini kullanabilirsiniz. Bu amaçla özenle yazılmış sistemler, İngilizce Türkçe çeviri sitelerine entegre edilmektedir. Bu sayede sadece bir web sitesi yardımıyla İngilizce Türkçe çevirilerimizi çok kısa süre içerisinde yapabiliyor ve bu açıdan ciddi bir zaman tasarrufu elde etmiş oluyoruz. İngilizce çeviri için kullanılabilecek en iyi sitelerden birisi Google çeviri sitesidir. Bazı özel çeviri siteleri, Google çeviri sistemini de içerisinde barındırır. Google çeviri sayesinde uzun cümlelerin çevirisini bile oldukça hızlandırabilir, çok sayıda dil arasında çeviri geçişi yapabilirsiniz. Hatta Google çeviri yöntemini kullanarak 3 dil arasında geçiş bile sağlamanız mümkün. Nasıl mı? Diyelim ki elinizde X,Y ve Z isminde 3 dil var. X ile Z arasında geçiş yoksa X dilini Google çeviri ile Y diline, Y dilini de yine Google çeviri ile Z diline çevirebilirsiniz. Böylece X dilini dolaylı yoldan Z diline çevirmiş olursunuz. Bu da Google çeviri sistemiyle yapılabilecek çeviri sayısının görünenden daha çok olduğunu net bir şekilde gün yüzüne çıkarmaktadır.

sitelerinin birçoğunda çeviri uygulamasına ek olarak İngilizce sözlük uygulaması da bulunur. Çeviri mantığı cümle çevirisi ile sınırlı iken İngilizce sözlük kullanımı biraz daha kısmi bir işlemdir. Yani İngilizce sözlük uygulamaları sayesinde İngilizcedeki kelime ve kavramları başka dillere çevirebilirsiniz. İngilizcenin yaygınlığı burada kendini bir kez daha gösteriyor. İngilizce sözlük kullanımıyla İngilizce ve diğer diller arasında kolay bir geçiş sağlayabilirsiniz. Örneğin; İngilizce sözcük, kavram ve kalıpları Türkçeye çevirmek için hazır bir uygulamasından yararlanmanız yeterli olacaktır. Elde taşınan İngilizce Türkçe sözlükler, teknolojinin gelişmesiyle birlikte daha nadir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Bunun yerine bilgisayar ve mobil sistemler yardımıyla kullanılan İngilizce Türkçe sözlüklerin daha çok tercih edildiğini görebiliyoruz. Bu da yine dil öğreniminde teknolojinin kullanımıyla mümkün kılınabilmektedir.

HABERE YORUM KAT