1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Irmak: Halklar için kurucu meclis şart
Irmak: Halklar için kurucu meclis şart

Irmak: Halklar için kurucu meclis şart

DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, ülke toprakları üzerinde yaşayan tüm halkaların kendini ifade edebileceği kurucu bir meclis oluşturulması gerektiğine işaret ederek, "Biz bu konuda şunu öneriyoruz, kurucu bir meclis oluşturulmalıdır.

A+A-

Kurucu meclis nedir? Bütün bu topraklar üzerinde yaşayan halkların kendilerini ifade ettiği bir meclis, bundan söz ediyoruz. Bunu da HDP ile ifade ediyoruz. Böyle bir meclisin kuruluşundan söz ederken, HDP'nin en son görüşülecek bir parti olarak değerlendirilmesini doğru bulmuyoruz" dedi.
 
HDP Hakkari milletvekilleri Selma Irmak, Nihat Akdoğan ve Abdullah Zeydan, kentte faaliyet yürüten sivil toplum örgütleri ve esnafı ziyaret ederek yurttaşlarla bir araya geldi. Ziyarette gündeme dair değerlendirmelerde bulunan DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, hükümeti kurma görevi verilen Ahmet Davutoğlu'nun önümüzdeki hafta görüşmelere başlayacağını hatırlatarak, AKP'nin 7 Haziran'da halkın verdiği mesajı anlamadığını ve çarpıtma çabası içinde olduğunu söyledi.
 
'Kurucu bir meclis kurulmalıdır'


AKP'nin hala tek başına iktidarmış gibi bir hava içinde olduğunu dile getiren Irmak, "Halk AKP'yi iktidar yapmadı ve iktidarını elinden aldı. Şimdi de buna karşı bir tavır geliştirilip, koalisyon hükümeti kurulacak. Şimdiye kadar dışlanan, ötekileştirilen, yüzde 10 barajı ile Meclis'e giremeyen halklar HDP ile Meclis'e girmişlerdir. Dolayısıyla Türkiye halklarının tamamı şunu söylemiştir; 'Bizler yüzde 10 barajının geçersizliğini bir kez daha ifade ediyoruz.' Bunu hiç kimse göz ardı edemez" diye konuştu.

Ülke toprakları üzerinde yaşayan tüm halkaların kendini ifade edebileceği kurucu bir meclisin oluşturulması gerektiğine işaret eden Irmak, "Biz bu konuda şunu öneriyoruz, kurucu bir Meclis kurulmalıdır. Kurucu meclis nedir? Bütün bu topraklar üzerinde yaşayan halkların kendilerini ifade ettiği bir meclis, bundan söz ediyoruz. Bunu da HDP ile ifade ediyoruz. Böyle bir meclisin kuruluşundan söz ederken, HDP'nin en son görüşülecek bir parti olarak değerlendirilmesini doğru bulmuyoruz" diye konuştu.
 
'HDP bir şanstır'
 
Çatışmasızlık ve ateşkes ortamı olsa dahi savaşın yeniden başlama riski olduğuna vurgu yapan Irmak, "Bu ülkede hala kanayan bir yara var. Bunun için başlatılan bir çözüm ve müzakere süreci var. Bu süreç sona ermeyene kadar bu ülkede demokrasinin tesisi mümkün değildir. Bu da HDP'siz mümkün değildir, bu anlamda AKP hükümeti bu süreçte samimiyse ve süreci sürdürmek istiyorsa HDP'yi esas almalıdır. HDP bunun için bir şanstır, HDP her türlü formüle açıktır" ifadesinde bulundu.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler