1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İranlı Kürt Müzisyen Moradi Diyarbakır'da
İranlı Kürt Müzisyen Moradi Diyarbakır'da

İranlı Kürt Müzisyen Moradi Diyarbakır'da

İranlı Kürt Müzisyen Ali Ekber Moradi ilk kez geldiği Diyarbakır'da Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı'yı ziyaret ederek, albümlerini armağan etti.

A+A-

Kürt müzik camiasında bağlama virtüözü olarak bilinen müzisyen ve bestekar Ali Ekber Moradi Diyarbakır'a geldi. Kermanşah'ta yaşayan Moradi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe ile birlikte Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı'yı ziyaret etti. 

Diyarbakır'a ilk kez geldiğini belirten Moradi, “Burada kendimi evimde gibi hissettim” dedi. Aram Tigran Kent Konservatuarı'nın sanatsal faaliyetlerini takdir ettiğini söyleyen Moradi, “Burada sanata verilen değer ve önem İran'dakinden çok farklı” diye konuştu.

Anlı da Moradi gibi ünlü bir sanatçıyı Diyarbakır'da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti belirterek, “Evinize hoş geldiniz” dedi. Sanatsal faaliyetler için imkanların çok önemli olduğunu anımsatan Anlı, “Birçok önemli çalışma var ama yeterli değil. Daha kapsamlı, geniş ve derinlikle sanatsal çalışmalar yapmalı, siz bunu gençler için yapabilirsiniz” diye konuştu.

Kürtlerin sanata ilgisinin Türklerden, Araplardan, Farslardan daha fazla olduğunu ve bu konuda ilerde olduklarını ifade eden Anlı, “Ama imkanlar kısıtlı. Müzisyenlerimiz, eski Kürdi nağmeleri toplamalı, onları yeniden derleyerek sunabilmeliler” şeklinde konuştu. Moradi, Anlı'ya albümlerini armağan etti.  

HABERE YORUM KAT