1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İran'daki idamları lanetliyoruz
İran'daki idamları lanetliyoruz

İran'daki idamları lanetliyoruz

İki Kürt gencinin İran tarafından idam edilmesini lanetleyen BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Mehmet Emin Yılmaz, herkesi idamlara karşı çıkmaya çağırdı.

A+A-

BDP Diyarbakır İl Örgütü, geçtiğimiz günlerde İran rejimi tarafından 2 Kürt gencinin idam edilmesine ilişkin basın açıklaması yaparak, idamlara tepki gösterdi. BDP İl binası önünde gerçekleşen açıklama çok sayıda yurttaşın yanı sıra BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Mehmet Emin Yılmaz, BDP İl Örgütü yöneticileri, STK temsilcileri ve Barış Anneleri İnisiyatifi aktivistleri katıldı. Açıklama yapan BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Mehmet Emin Yılmaz, egemen devletin tümünün çözüm yönteminin inkar ve imha olduğuna dikkat çekerek, "Asimilasyonlar ve katliamlar dört parçaya bölünmüş Kürdistan'ın her parçasında hak ve özgürlük arayan Kürtlere reva görülmüş, dilimiz, kültürümüz ve isimlerimiz yasaklanmıştır" diye belirtti.

Kürt halkının verdiği mücadelenin Ortadoğu'nun kaderinde belirleyici olduğunu ve bu durumun egemen devletlerin korkulu rüyası olduğunu ifade eden Yılmaz, "İran rejiminin gerçekleştirdiği idamlar da bu faşizan zihniyetin bir devamı ve göstergesidir. 2007'den bu yana 30'un üstünde Kürt siyasetçi ve yurtseveri idam edilmiş, hala birçok Kürt yurtseverin İran'ın insanlık dışı cezaevlerinde bu çağdışı uygulamanın yapılacağı günü beklemektedir. İran rejiminin bu katliamlarını lanetliyor, Kürdistan coğrafyasında Kürt halkına uygulanan şiddet karşısında mücadelemizin inançla ve yılmadan, sonuca ulaşıncaya kadar devam edeceğini belirtmek istiyoruz" dedi.

İdamları lanetleyen Yılmaz, son olarak herkesi bu idamlara karşı çıkmaya ve lanetlemeye çağırdı.

HABERE YORUM KAT