1. HABERLER

  2. DIŞ HABERLER

  3. İran uydu taşıyıcı füzesi yörüngede
İran uydu taşıyıcı füzesi yörüngede

İran uydu taşıyıcı füzesi yörüngede

İran, dün fırlattığı hafif uydu taşıma kapasiteli Sefir füzesinin alt yörüngeye oturduğunu bildirdi. Müslüman ülkelere de şu çağrıyı yaptı...

A+A-

İran devlet televizyonu, füzenin, hafif uyduyu Dünya'ya asgari 250 km ve azami 500 km mesafede bulunan alt yörünge irtifasına yerleştirme kapasitesine sahip olduğunu bildirirken, füzenin ulaştığı irtifayı belirtmedi.  (AA)

"Maket uydu"nun ağırlığını da açıklamayan televizyon, füzenin 22 metre uzunluğunda, 26 ton ağırlığında ve 1,25 metre çapında olduğunu kaydetti. 2 katlı füzenin, ilk katındaki motorun füzeyi 68 km irtifaya, ayrıldıktan sonra 2. katın da füzenin geri kalan kısmını iki motoruyla yörüngeye ulaştırdığı belirtildi.

İran'ın elindeki en güçlü füze 1,30 metre çap ve 17 metre uzunluğundaki Şahab-3 füzesi.

İran televizyonu, füzenin uçuşundan kısa fragmanlar gösterdi.

İran, 4 Şubatta ilk uzay füzesini fırlattığını ve 200 ila 250 km irtifaya ulaştığını açıklamıştı.

Bu arada, İran Havacılık ve Uzay Kurumu Başkanı Rıza Tagipur, yörüngeye hafif uydu yerleştirme kapasitesine sahip başarılı füze denemesinin ardından, ülkesinin dost Müslüman ülkelerin uyduları uzaya fırlatmalarına yardımcı olmak istediğini söyledi.

İran'ın bu füze denemesi ise Batılı ülkeler tarafından kuşku ve endişeyle karşılandı.

Fransız uzmanlar, İran'ın elindeki en güçlü balistik füze Şahab-3'ün atmosfer dışı kapasitesi bulunmadığını söylerken, İsrail Uzay Ajansı Direktörü Profesör İzak Ben İsrail, bu füze denemesinin ortaya koyduğu riskleri pek önemsemedi.

Ben İsrail, "İran'ın uydu konusunda katedecek çok yolu var ve uzay ile havacılıktaki başarılarını, İsrail ve ABD'yi nükleer tesislerine saldırmaya ikna edebilmek için kasıtlı biçimde abartıyor" diye konuştu.