1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İran peyniri 1 hafta tüketilmezse bozuluyor
İran peyniri 1 hafta tüketilmezse bozuluyor

İran peyniri 1 hafta tüketilmezse bozuluyor

Özellikle son yıllarda yurda kaçak yollarla getirilen İran peynirinin sağlığa aykırı olduğu ve bu konuda vatandaşların dikkatli olması gerektiği kaydedildi.

A+A-
Açıklamalarda bulunan vatandaşlar şunları söylediler:
 
DENETİMLER SIKLAŞTIRILMALI
 
'Yurdumuza kaçak yollarla getirilen ve İlimizin yanı sıra bölgemiz genelinde satışa sunulan iran peyniri sağlığa zararlıdır. Kilogramı 12 liradan satılan iran peyniri, bir hafta içinde tüketilmezse eriyip bozuluyor ve haliyle sağlık için büyük tehlikelere yol açabiliyor. İçinde kimyasal maddeler barındıran bu peynirleri vatandaşların almamaları ve alanları da uyarmaları, özellikle çocuklarımızın sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Kuşkusuz gıda sahtecilerinin en yoğun olduğu alanların başında süt ve süt ürünleri geliyor. Genç, yaşlı herkesin tükettiği süt, peynir, tereyağı, kaymak gibi ürünleri yerden dikkat etmemiz gerekiyor.
 
Neredeyse hiç süt kullanmadan bile peynir yaparak satışa sunan ve halkımızın sağlığıyla oynayanlara karşı, başta gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı olmak üzere bütün kurumların da dikkatli olması gerekiyor.Denetimler sıklaştırılarak, bu şekilde vatandaşların sağlığıyla oynayanlara fırsat verilmemeli. İlçe ve ilçe gıda tarım müdürlükleri, belediyeler bu konuda daha hassas olmalılar. Süt kullanmadan ve son derece sağlıksız koşullarda yapılan ürünlerin yanısıra, peynir altı suyundan süt elde edenler mi dersiniz. Gerçekten çok dikkat edilmesi gereken bir konu bu'.
 
NASIL ANLAYABİLİRİZ
 
Görüşlerini Aldığımız yıllardır süt ve süt ürünleri imalatı ve satışı yapan esnaflar ise şu görüşleri dile getirdiler:
 
'Her şeyden önce tadı ve kokusu farklı olur, lezzetsiz ve keskin kokuludur. İyi kaşar peyniri sarımsı, parlak ve canlı renktedir. Hareli ve dalgalı renkte olmamalı. Yarık, çatlak ve delikli kaşarları tercih etmeyin.
 
Ayrıca, kaşar kesilince ufalanan bir peynir değildir. Eğilip bükülmeye dayanmalıdır. İyi beyaz peynirin kalıbı düzgün olmalı. Paslı ve sızıntılı tenekeden, kirli salamuradan çıkarılan peynirleri almayın.Peynir bıçakla bölünüp bir kesit alındığında, yapısının pürüzsüz ve lekesiz olması gerekir. 
 
- Son kullanma tarihine mutlaka bakın, ambalajı şişmiş, etiketi olmayan ürünleri şikayet edin.
 
Ve en önemlisi de, piyasadaki ortalama fiyatlarından çok altında fiyatlarla satılıyorsa, mutlaka uzmanlara danışmadan almayın'.
 
YAPILAN KONTROLLERİN MESAİ DIŞINDA YAPILMASI GEREK
 
Görüşlerini Açıklayan Gıda Mühendisleri ise en caydırıcı yöntemlerin başında sık sık yapılan denetimler olduğunu belirterek şu görüşleri dile getirdiler:
 
'Analiz bazlı denetimlerin artması şart. Gıdada hile yapanlar, üretimi de sevkiyatı da mesai saati dışında yaparlar. Denetçilerin mesai dışında da kontrollerini sürdürmeleri lazım. Laboratuar sayısı da yetersiz, bu konudaki eksikliğin de giderilmesi şart' şeklinde görüşlerini dile getirdiler. 
 
HEM VATANDAŞLAR VE HEM DE DEVLET KAYBEDİYOR, SAHTECİLER KAZANIYOR
 
En büyük kaybı üreticilerin ve dolayısıyla vatandaşların yaşadığına dikkat çeken uzmanlar ise, 'tabii devlet de vergi açısından zarara uğruyor.Bu nedenle yetkililerin süt ve süt ürünleri başta olmak üzere, gıda ürünleri konusunda sahtecilere karşı dikkatli olmaları gerekiyor' şeklinde uyarılarda bulundular.
 
(Diyarinsesi.org YA MY)
 

HABERE YORUM KAT