1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İpek böceklerine kırağı darbesi
İpek böceklerine kırağı darbesi

İpek böceklerine kırağı darbesi

Türkiye'nin koza üretiminde önde gelen illerinden Diyarbakır başta olmak üzere Bilecik, Eskişehir, Sakarya ve Bursa'da bahar aylarında yağan kırağı koza üretimine büyük darbe vurdu.

A+A-

Geçen yıl 5 bin 300 kutu tohum alan üreticilerden bu yıl baharın yağışlı geçmesiyle 4 bin civarında talep geldi. 4 bin kutu tohumdan 100 ton yaş koza rekoltesi bekleniyor.

Kozabirlik Genel Müdürlüğü'nden alınan yıllık üretim rakamlarına göre, kırağının dut yapraklarını kurutması yüzünden geçen yıla nazaran koza üretiminde ciddi bir düşüş bekleniyor. Üretimdeki düşüşü mevsim normalleri dışındaki yağışa bağlayan Kozabirlik Genel Müdür İsmail Aydın, "Geçen yıl 5 bin 300 kutu civarında üreticilere ipek böceği yumurtası verilmiş olmasına rağmen, bu sene 4 bin civarında talep aldık.

Bu seneki kırağı tehlikesinden dolayı 2013 yılına göre rekoltemizde yüzde 30 ila 40 arasında bir düşüş bekliyoruz. Bu düşüş, kırağıdan dolayı üreticilerin ipek böceğini besleyecek dut yaprağı bulamamasından kaynaklanıyor. En büyük yetiştirici ilimiz olan Diyarbakır'da bu yıl çok fazla kırağı yağdı. Geçen yıl 2 bin kutu olan tohum besleme miktarını bu sene bin kutu civarında bekliyoruz. Bunun haricinde Eskişehir bölgesinde ciddi bir düşüş var.

Özellikle Nallıhan ve Göynük bilgelerinde yaprak veriminde ciddi bir düşüş var. Bir önceki yıl 4 kutu ipek böceği besleyen üreticilerimiz bu yıl 1 ila bir buçuk kutu arası üretim yapabilecek. Bursa'da ise çok fazla bir kırağı sıkıntımız yok" ifadelerini kullandı.

Bu yıl 4 bin kutu tohumdan yaklaşık 100 ton yaş koza elde etmeyi planladıklarını söyleyen Aydın, yumurtaların tırtıl haline gelip ortalama 40 günde kozanın oluştuğunu anlattı.

Öte yandan, Kozabirlik, Ege ve Akdeniz bölgelerinin ardından Bursa, Çanakkale Eskişehir, Diyarbakır ve Sakarya illerinde de üreticilere koza dağıtımına başladı. Bu seneki koza dağıtımı hakkında da bilgiler veren İsmail Aydın, "Bursa, Bilecik, Eskişehir, Sakarya, Diyarbakır illerindeki üreticileri bu hafta ve önümüzdeki hafta ipek böceği yumurtalarını vermeye başlıyoruz. 4 yıldır tohumları üreticiye bedava veriyoruz.

Bu sene yaş kozunun kilosunu 35 liraya alacağız. Yetiştiricilere özellikle kapama bahçe yapmalarını tavsiye ediyoruz. Bunun için ailelerin ortalama üç kutu beslemelerini tavsiye ediyoruz ki, buna ayıracakları zamana ve emeğe değsin. Üç kutuluk üretimle ortalama 100 kilo koza elde edilebilir. Bu da 2014 yıl fiyatlarıyla asgari 3 bin liraya tekabül eder. Bunun dışında besleme yeri ve dut ağaçaları kendilerininse masrafsız bir kazanç sağlayabilirler" diye konuştu.

Aydın, bir kutuda 20 bin böcek tohumu olduğunu, bunları yetiştirmek için 40 dut ağacından meydana gelen 1 veya 1,5 dönümlük arazinin yeterli olduğunu anlattı. İyi beslemeyle bir kutudan 35-40 kilo koza elde edildiğini bildiren Aydın, üreticilerin taleplerini Kozabirlik ya da ilçe tarım il müdürlükleri üzerinden kabul ettiklerini sözlerine ekledi. 

HABERE YORUM KAT