1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. İnternet kullanıcılarına uyarı
İnternet kullanıcılarına uyarı

İnternet kullanıcılarına uyarı

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yapılan istihbari çalışmalarda telefonla arayıp güvenlik görevlisi, savcı olduğunu belirterek dolandırıcılık yapanlara internet üzerinden yeni bir şebekenin eklendiği ve vatandaşların bu tür oyunlara gelmemesi konusun

A+A-

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından 'İnternet kullanıcılarına çok önemli uyarı' başlığıyla bir duyuru yapıldı. Jandarma Genel Komutanlığı internet sitesinden yapılan duyuruda, “Son günlerde farklı yollar ile Jandarma Genel Komutanlığı'na ulaşan şikayet ve ihbarlarda; internet kullanıcılarının bazı internet sitelerini ziyaret ettikten sonra bilgisayarlarının kilitlendiği, ekranda 'Jandarma logosu ve Jandarma Genel Komutanlığı'nın adı kullanılarak kullanıcılardan para talep edildiği' bildirilmiştir.

Virüs bilgisayara yerleşiyor

Jandarma Genel Komutanlığı'nın böyle bir uygulaması bulunmamaktadır. Yapılan incelemede bilgisayarlarına yerleşen bir virüs tarafından ekranın kilitlenerek kullanıcıları dolandırmayı hedefleyen şahıs, şahıslar ya da suç örgütleri tarafından kullanıldığı düşünülmektedir. Herhangi bir mağduriyetin yaşanmaması için; bilgisayarlarına virüs bulaşmış vatandaşlarımızın kesinlikle para yatırmamaları, kimlik bilgilerini kimseyle paylaşmamaları, bilgisayarlarını güvenli mod ile yeniden başlatarak söz konusu zararlı yazılımı yok edecek şekilde virüs taramasından geçirmeleri, gerekirse yeniden kurmalarının yerinde olacağı değerlendirilmektedir” denildi. 

HABERE YORUM KAT