1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İnternet cafelere sıkı denetim
İnternet cafelere sıkı denetim

İnternet cafelere sıkı denetim

DİYARBAKIR - Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde faaliyet gösterten 20 internet cafe işletmecisi ile internet toplu kullanım sağlayacıları hakkındaki yönetmelik çerçevesinde toplantı yapıldı.

A+A-

Çermik Anadolu Lisesi Konferans Salonu'nda düzenlenen eğitim toplantısına Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Gıyasettin Temel, İlçe Emniyet Amiri Uğur Argun, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kaya ve internet cafe işletmecileri katıldı.

İnternet toplu kullanım sağlayıcıları hakkındaki yönetmelik hakkında bilgi veren Çermik Çok Programlı lisesi Bilişim ve Teknoloji Öğretmeni İbrahim Kavak, 15 yaşından küçüklerin yanlarında veli veya vasileri olmadan saat 20.00'den sonra internet cafelere alınmaması uyarısında bulunarak, internet cafelerde uyulması gereken kurallar hakkında bilgi verdi.

İşyerlerine giren ve çıkanların tespiti amacıyla gerekli kamera kayıt sisteminin internet cafelere kurulmasının zorunlu olduğunu belirten Kavak, kamera sistemi aracılığıyla elde edilen kayıtların yedi gün süreyle saklanması gerektiğini dile getirdi.İlçede resmi kayıtlara göre 20 internet kafenin olduğunun belirtildiği toplantıda, özellikle bu tür mekanların gençler için riskli alanlar olmaktan çıkarılarak nezih ortamlar haline dönüşmesi gerektiği vurgulandı. Bu tür mekanlarda kurallara uymayanlar hakkında da gerekli yasal işlemlerin başlatılacağı bildirildi.