1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İntern öğrencileri iş bıraktı
İntern öğrencileri iş bıraktı

İntern öğrencileri iş bıraktı

TIP Fakültesinde bir grup intern öğrencisi, aylıkm ücretler ve sosyal haklarının verilmediğini öne sürerek iş bırakma eylemi yaptı.

A+A-

Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi'ndeki bir grup intern öğrencisi Torba Kanun ile kendilerine tanınan aylık ücretler ile sosyal haklarının verilmediğini gerekçe göstererek iş bırakma eylemi başlattı.DÜ Tıp Fakültesi Dekanlığı önünde ellerinde pankartlarla toplanan intern öğrencileri basın açıklaması yaptılar.
 
İŞ BIRAKMA EYLEMİ

İntern Komitesi adına adına açıklama yapan 6. sınıf öğrencisi Elif Bahar Dindar, Torba Kanun ile kendilerine tanınan, tıp fakültelerinin son sınıfında okuyan öğrencilere intern eğitimi döneminde öğretim üyesi rehberliğinde yaptıkları uygulama çalışmaları karşılığında ödenecek aylık ücretlerin 3 aydır ödenmediğini savundu.
 
Dindar, zorlu çalışma saatlerine rağmen kendilerine vadedilen aylık ücretlerin tüm girişimlerine rağmen ödenmemesi üzerine iş bıraktıklarını ifade etti. İntern öğrencileri daha sonra fakülte önünde oturma eylemi yaptı.

YERİ BİR UYGULAMA

Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, internlerin maaş uygulamasının kanun gereği yeni başlayan bir uygulama olduğunu bu nedenle sigorta işlemlerinin yapılması ve bütçe sağlanmasının bazı süreçler gerektirdiğini söyledi.

ŞENYİĞİT; SORUN YOK

Gerekli bürokratik işlemlerin rektörlükçe dün tamamlandığını hak edişlerin bugün (dün) bankaya yatırılacağını ifade eden Şenyiğit, geçmişten kalan bir aylık farkın da ödeneceğini bu konuda herhangi bir sorun bulunmadığını belirtti.