1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. İnsanlık dışı yaşam
İnsanlık dışı yaşam

İnsanlık dışı yaşam

Diyarbakır'ın Lice İlçesine bağlı Daralan köyünde kış ortasında, banyosu, kapısı olmayan ve naylon pencereli tahta barakada yaşayan 5 çocuklu Türonak ailesinden haberdar olan Kaymakam Özer Özbek, güvenlik riskine aldırış etmeden gece yarısı yardıma koştu.

A+A-

Diyarbakır Lice İlçe Kaymakamı Özer Özbek ilçeye 15 kilometre uzaklıktaki Daralan köyünde banyosu, tuvaleti, kapısı olmayan ve pencereleri naylonla kaplı olan tahta barakada yaşayan Türonak ailesine sahip çıktı.
 
İNSANLIK DIŞI YAŞAM
 
Ailenin reisi Seyithan Türonak yoksulluk nedeniyle içine kapanmış, anne Edibe ise menenjit geçirmesine rağmen eğitim yaşandaki 4 kız çocuğunu zor şartlarda okula göndermeyi başarmış. Vatandaşların yardımı ile yaşam mücadelesi veren Türonak ailesinden haberdar olan İlçe Kaymakamı Özer Özbek, bölgedeki güvenlik riskine aldırış etmeden gece yarısı çat kapı aileyi ziyaret etti.
 
SAĞLIKSIZ BARAKADA

Çocukların sağlıksız ortamda yaşadığına tanıklık eden Özbek, köye ambulans gönderip, ailenin tüm fertleri sağlık kontrolünden geçirildi. Kaymakam Özbek, yakınındaki dostlarından aile için destek istedi. Gardiyanı, zabıtası, memuru, esnafı, müteahhidi, doktor asker herkes karınca kararınca yardım desteği sundu. Lice ilçe merkezinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma desteği ile Türonak ailesi için geçici olarak ev kiralandı. Toplatılan yardım paraları ile beyaz eşya, halı, perde, koltuk takımı, çocuk ranzaları ve ebeveyn odası yapıldı. Kaymakam Özbek ve hayırseverler kendi elleriyle eve döşerken, anne- ve baba ve çocuklar ise Diyarbakır'a götürülüp alış, veriş yaptırıldı.
 
SICAK YATAKTA UYUYAMADILAR

Lüks bir lokantada yemek yiyen aile, yeni evlerini görünce şaşkınlığını gizleyemedi. Anne Edibe Türonak, "Dualarımız kabul oldu, Allah demek bizi unutmadı. Devlet yardımımıza koştu. Çok mutluyum, ben ve çocuklarım ilk kez yumuşak yataklarda yattığımız için 1 hafta uyku problemi yaşadık "dedi.
 
İlçe merkezindeki okula kaydı yapılan ailenin eğitim çağındaki kızları Berivan, Fatoş, Şükran ve Esra okuyup doktor, okul müdürü, kaymakam ve hemşire olmak istiyor.
 
KAYMAKAM'DAN EV SÖZÜ

Hayırsever vatandaşların desteği ile aileyi kış ortasında sıcak bir yuvaya yerleştirdiklerini söyleyen Lice Kaymakamı Özer Özbek, "Aile insanlık dışı bir ortamda yaşıyordu. Topladığımız yardımları ile geçici eve yerleştirdik. İlkbaharda aileye kendi köylerinde modern ev yapacağız. Ailenin geçimini sağlamak için ayrıca küçükbaş hayvan desteğinde bulunacağız. Yoksul ailemiz sosyal devlet kapsamında