1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. İnsanlığın sürüklendiği fotoya
İnsanlığın sürüklendiği fotoya

İnsanlığın sürüklendiği fotoya

İçişleri Bakanlığı, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Twitter'dan paylaştığı ve Şırnak'ta cansız bir bedenin güvenlik aracının arkasına bağlı olarak sürüklendiğini gösteren fotoğrafla ilgili soruşturma başlatırken, Diyarbakır Barosu da fotoya il

A+A-

Çözüm-Der Genel Başkanı Avukat Ercan Ezgin de, fotoğraf ve görüntülerin vicdanları yaraladığını belirterek, “Bu basit bir eylem, vatan sevgisiyle ‘Türkün gücü’nü gösterecek bir eylem değil. Bu bir suçtur. Olayla ilgili sorumlular hakkında ivedilikle soruşturma açılıp cezalandırılmaları gerekiyor” dedi.


Şırnak'ta öldürüldükten sonra zırhlı aracın arkasına bağlanarak yerde sürüklenen Hacı Lokman Birlik’in görüntüleri toplumda infiale yol açarken, İçişleri Bakanlığı fotoğraf ve görüntülerle ilgili soruşturma başlattığını duyurdu.
 
İçişleri Bakanlığı soruşturma başlattı


İçişleri Bakanlığı, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Twitter'dan paylaştığı ve Şırnak'ta cansız bir bedenin güvenlik aracının arkasına bağlı olarak sürüklendiğini gösteren fotoğrafla ilgili soruşturma başlattı.
Demirtaş'ın paylaştığı fotoğrafta akrep tipi güvenlik aracına iple bağlanmış bir kişinin bir caddede sürüklendiği görünüyor. Demirtaş fotoğrafla birlikte şu mesajı paylaştı: “Bu fotoğrafa iyi bakın. Önceki gün Şırnak'ta çekildi. Kimse unutmasın, biz unutmayacağız çünkü”


Bu açıklamanın ardından açıklamalarda bulunan Başbakan Davutoğlu ve İçişleri Bakanı Selami Altınok’u ardından ikinci bir açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Şırnak'ta cansız bir bedenin güvenlik aracının arkasına bağlı olarak sürüklendiğini gösteren videoyla ilgili sözlerini eleştirdi.
 
'İçişleri Bakanı istifa etmeli'


İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, Davutoğlu'nun açıklamasının yetersiz olduğunu söyledi. Demirtaş, “Neredeyse yerde sürüklenen kişiyi suçlayan ifadelerle cümle kurması ayrıca bir utançtır” dedi. “O zaten kameraya yansıyan bir vaka” diyen Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Orada her gün aşağı yukarı benzer olaylar yaşıyor. Ölüye onu yapanın diriye neler yapacağını siz düşünün” Demirtaş, İçişleri Bakanı Selami Altınok'un istifa etmesi gerektiğini söyledi.
 
Altınok ise Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti devleti, bir hukuk devleti. PKK ile mücadeleyi hukuk sınırları içinde, hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde yapacağız. Bu konuyla alakalı, sosyal medyada yansıdıktan sonra talimat verdim, 2 polis müfettişimizi bugün itibarıyla Şırnak’a gönderdik” dedi.
 
Başbakan Davutoğlu görüntülerle ilgili olarak “Şırnak'ta polise roketatarla saldırıda bulunurken emniyet güçleri tarafından etkisiz hale getirilen bir pkk mensubuyla ilgili görüntüleri tasvip etmelerinin mümkün olmadığını” söylemişti. Davutoğlu ayrıca, olayla ilgili hukuki ve idari soruşturma için gerekli talimatların verildiğini bildirmişti.
 
 
Diyarbakır Barosu’ndan suç duyurusu
 
Soruşturmanın başlatılmasının ardından insanlık dışı bu uygulamaya ilişkin suç duyuruları da başladı. İlk olarak Diyarbakır Barosu adına Baro Başkanı Tahir Elçi, Birlik’e yapılan uygulamaya ilişkin Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletilmek üzere Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Sorumlular hakkında “Ölüye saygısızlık, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama, kişinin hatırasına hakaret” suçlamaları ile hazırlanan dilekçe savcılığa iletildi.
 
Ezgin: Vicdanları yaraladı
 
Çözüm İçin Sivil İnisiyatif Derneği (ÇÖZÜM-DER) Genel Başkanı Avukat Ercan Ezgin’de olay fotoğraf ve görüntülerle ilgili olarak Özgür Haber’e açıklamalarda bulundu.  Fotoğraf ve görüntülerin vicdanları yaraladığını, olayla ilgili sorumlular hakkında ivedilikle soruşturma açılıp cezalandırılmaları gerektiğini kaydeden Ezgin şöyle dedi:
 
“Başta bir Müslüman toplum olarak yapılmaması gereken bir olaydır. İnsani, vicdani, hukuki hiçbir tutar yanı yoktur. Öldükten sonra ruh Allah’a teslimdir. Kim olursa olsun, bu tür davranışlarda bulunması doğru değil. Birde bunun yapılıp deşifre edilmesi basına verilmesi yayılması başka bir anlam ifade ettiğini düşünüyorum. Hem bölge halkını galeyana getirme, özellikle bölge halkının duygularını devlete karşı kışkırtma, son kritik süreçte devleti hem bölgede hem de uluslar arası alanda zor durumda bırakmaya çalışan kasıtlı bir olaydır.

 

Bunun bir provokasyon olabileceğini düşünüyorum. Bu yapılan basit bir eylem değildir. Vatan sevgisiyle ‘Türkün gücü’nü gösterecek bir eylem değil. Bu bir suçtur. Ölmüş bir insana eziyet etmek suçtur. ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek’ suçudur. Bunun organizasyonlu bir şekilde yapıldığını düşünüyorum. İnfial ve bölgede sıkıntı yaratacağı herkesçe öngörülen bir durumdur. Bunlarla ilgili belli bir yaptırım uygulanmalıdır. Soruşturma açılıp, kısa sürede bunların cezalandırılması gerekir ve bunun caydırıcı olacağını da düşünüyorum”
 
 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler