1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'İnsan Haklarının korunması öncelikli hedefimizdir'
'İnsan Haklarının korunması öncelikli hedefimizdir'

'İnsan Haklarının korunması öncelikli hedefimizdir'

Diyarbakır AK PARTİ Milletvekili Dr. Mehmet S. Hamzaoğulları “İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası” nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

A+A-

Hamzaoğulları yaptığı açıklamada şu ifadelere verdi:“İnsan hakları, bireylerin doğuştan sahip oldukları temel hak ve özgürlükler bütünüdür.  “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi”nin 10 Aralık 1948'de kabul edilmesi ile insan hakları güvence altına alınmış, temel hak ve hürriyetlerin kullanılması büyük ölçüde kolaylaşmıştır. Ülkemiz, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ni ilk onaylayan ülkeler arasında yer almaktadır.

Tarihi geçmişi adalet, barış ve hoşgörüyle anılan bir milletin evlatları olarak Ülkemiz, Uluslararası ve Avrupa insan hakları hukuku normlarını kabul etmiş, bununla ilgili olarak reform paketleri kapsamında; Anayasa değişiklikleri, yasal düzenlemeler ve bunların uygulamaya yansıması için alınan etkin uygulama önlemleri ülkemizin insan hakları konusuna verdiği önemin göstergeleridir.

Kökenleri, inançları veya fikirleri ne olursa olsun tüm vatandaşlarımız milletimizin eşit ve saygın fertleridir. Farklılıklarımız zenginliğimizdir, farklı dil, din ve kültürlerin yüzyıllardır bir arada barış ve kardeşlik içinde yaşadığı, birçok kadim uygarlığa ev sahipliği yapan ülkemizde insan haklarına dayalı birlikte yaşama kültürü bundan sonra da birlik ve beraberlik içinde devam edecektir.

İnsan haklarının korunması ve geliştirilmesi partimizin öncelikli siyasi hedefleri arasında yer almaktadır. Bu doğrultuda ülkemizde, Ak Parti iktidarı ile demokrasinin ve hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesi, temel hak ve özgürlüklere saygının tam olarak sağlanması amacıyla kapsamlı reformlar yapılmış, bunun sonucunda; pozitif ayrımcılık, kişisel verilerin korunması, çocuk hakları, örgütlenme özgürlüğü, seyahat özgürlüğü, bilgi edinme hakkı, seçme ve seçilme hakları, Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkı, işkence ile mücadele, ceza ve tevkif evi reformu, düşünce ve ifade özgürlüğü, dernek kurma ve toplanma hürriyeti, din özgürlüğü ile ekonomik, sosyal ve kültürel haklar konularında büyük gelişmeler sağlanmıştır.

Çağdaş dünyanın bir üyesi olarak, ülkemizde insan haklarının korunması ve daha ileri götürülmesi, öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Bireylerin yasa önünde eşitliğine ve ayırımcılığa uğramamalarına dayanan ve hukukun üstünlüğü ilkesiyle korunan insan haklarına saygı, Anayasamıza göre değiştirilemez niteliklerdendir. Demokrasi, insan hakları, kadın-erkek eşitliği gibi ortak değerlerimizin güçlendirilmesi ve yaygınlaştırılması, ırkçılık, hoşgörüsüzlük ve her türlü etnik-dini ayrımcılık ile mücadelemiz bundan sonra da devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm insanların karşılıklı hoşgörü ve anlayış içinde yaşadığı bir dünya dileğiyle, vatandaşlarımızın İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası kutluyorum.