1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İnsan hakları savunucuları Silvan'da halkı dinledi
İnsan hakları savunucuları Silvan'da halkı dinledi

İnsan hakları savunucuları Silvan'da halkı dinledi

İnsan hakları savunucuları, sağlıkçılar ve hukukçulardan oluşan bir heyet, özel hareket timlerinin polis ve askerle birlikte yakıp yıktığı Silvan'da incelemelerde bulunarak, yaşananlara ilişkin bilgiler aldı.

A+A-

Kaymakam Murat Kütük ise olaylar sonrasında ilk kez ilçede gezip inceleme yaptı.Valiliğin sokağa çıkma yasağından sonra asker ve polisin dün gün boyu yaptığı operasyonlarla yerle bir ettiği Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde aralarında insan hakları, sağlık ve hukukçuların bulunduğu bir heyet çatışmaların yoğun yaşandığı Tekel ve Mescit mahallelerinde incelemelerde bulundu. Heyette İnsan Hakları Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, Diyarbakır Barosu'ndan hukukçuları, Mezopotamya Hukukçular Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Türk Tabipler Birliği yer aldı.


Heyet mahallelileri dinledi


Özel hareket timlerinin yoğun saldırılarının olduğu Mescit Mahallesi'nde incelemelerde bulunan heyet, burada dükkan ve evleri tahrip olan yurttaşlarla görüşüp yaşanan tahribatlara ilişkin bilgiler aldı. Mescit Mahalle Muhtarı Şaban Paslı da, yurttaşların hasarları ve olay günü mahallede yaşananlara ilişkin bilgiler verdi. Heyet, Mescit Mahallesi'nden sonra Tekel Mahallesi'ne geçip incelemelerde bulundu. Tekel Mahallesi'nde yaşanan büyük tahribatları inceleyen heyet, evlerin içine de girip incelemeler yaptı. Heyet, özel hareket timlerinin yüzlerce kurşunla taradığı evlerde yaşayan yurttaşlardan yaşadıklarına ilişkin ve maddi zararlarına ilişkin bilgi aldı.


Heyet ardından Tekel Mahallesi'nde bulunan ve özel hareket timlerinin DAİŞ'i aratmayacak şekilde tekbir getirip etrafa ateş açtığı ve sivil araçları yaktığı 4 Nolu Sağlık Ocağı'nda da incelemelerde bulunup, kayıtlar aldı. Mahallelerde yapılan incelemelerden sonra heyet, Silvan Kaymakamı Murat Kütük ile görüşmek üzere Kaymakamlığa geçti.


Bu arada Mescit Mahallesi'nde günler sonra sokağa çıkan Silvan Kaymakamı Kütük, yurttaşlarla yaptığı görüşmelerde, daha hasar tespit heyetinin oluşturulamadığını, heyet oluşturulduğunda hasar tespiti yapacaklarını aktardı. Mahallelerde silahlı özel korumalarıyla incelemelerde bulunan Kütük, Mescit Mahallesi'nde yaşayan Gülçin Yetişkin'in evinin önüne geldiğinde, Yetişkin, Silvan'da yaşananlara dair Kütük'le yaptığı diyalog dikkat çekiciydi.

Yetişkin, Kaymakam Kütük'e, "Biz barış istiyoruz. Evimizi, kapımızı, penceremizi hiçbir şeyimizi yapmayın. Benim ve çocuklarımın evi zarar gördü. Ama biz hiçbir şey istemiyoruz. Tek umudumuz ve ricamız barıştır" derken, Kütük ise, "Evinizi yapacağız. İkisi de olacak" dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler