1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İnsan hakları örgütleri ortak açıklama yaptı
İnsan hakları örgütleri ortak açıklama yaptı

İnsan hakları örgütleri ortak açıklama yaptı

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Diyarbakır Temsilciliği, Diyarbakır Barosu ve Diyarbakır Tabip Odası 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle ortak basın açıklaması yaptı ve Tahir Elçi’yi andı.

A+A-

İHD Diyarbakır Şubesi (İHD), Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Tabip Odası (DTO) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), İnsan Hakları Haftası nedeniyle Koşuyolu Parkı İnsan Hakları Anıtı önünde açıklama yaptı.

Sur'da katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin posterinin yer aldığı, "Öleceksem Dört Ayaklı Minare'nin altında öleyim" ve "Savaşa karşı barış" pankartının taşındığı eylemde konuşan İHD Diyarbakır Şubesi Başkanı Raci Bilici, "faili meçhul" denilen binlerce cinayetin sorumlusu gibi, Tahir Elçi'nin faillerinin de korunduğunu söyledi.


2015 yılının, bölgede ciddi hak ihlalleri ve savaş suçlarının yaşandığı bir yıl olduğuna belirten Bilici, "Bölgede ve ilimizde ard arda ilan edilen sokağa çıkama yasaklarının, geçmiş OHAL ve sıkıyönetim uygulamalarını kat be kat aşan türden olması, hemen her gün birkaç sivilin devletin kolluk güçleri tarafından öldürülmesi, 2015 yılına damga vuran ve asla unutulmayacak türden ihlallerdir" dedi.
 
'Hesap sormaktan asla vazgeçmeyeceğiz'


İşkence ve gayriinsani muamele, gözaltı birimlerinde ve sokakta yaşanmaya devam ettiğini dile getiren Bilici, işkence uygulayan ve cinayet işleyen kolluk birimlerinin "cezasızlık" politikası sonucu yargılanmadığını ifade etti. Bilici, "90'lı yılların Cizre, Lice, Kulp katliamlarının sorumlularını; davaları batı illerine naklederek bugün beraat ettirmiş olabilirsiniz ama uluslararası hukuk ve adalet diye bir şey de vardır! Biz ne 90'ların ne de bugünün katillerinden hesap sormaktan asla vazgeçmeyeceğiz" dedi.
 
'Kadın cinayetleri politiktir'


Kadına yönelik şiddetin, erkek egemen politikalar sonucu devam ettiğini ve yargı ile idari pratiklerin de kadına yönelik şiddeti besleyen bir yılı geçirdiğini söyleyen Bilici, "Kadın cinayetleri ve tecavüz dosyalarında, faillerin takım elbise giymelerinden tutalım da envai türlü gerekçelerle ciddi ceza indirimlerinden yararlanmalarından dolayı, şiddet vakaları artarak devam etmiştir" diye konuştu.
 
Tecrit son bulsun
 
Bilici, tek bir canın yitirilmemesi için derhal PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecride son verilerek müzakere masasına dönülmesi gerektiğine vurgu yaptı.

HABERE YORUM KAT