1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İnsan Hakları Kurulu toplandı
İnsan Hakları Kurulu toplandı

İnsan Hakları Kurulu toplandı

Diyarbakır Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu Mart ayı toplantısı, Vali Yardımcısı Mimar Sinan Batmaz Başkanlığında, kurul üyelerinin ikatılımı ile Diyarbakır Valiliği Toplantı Salonunda gerçekleşti.

A+A-
Toplantının açılışında konuşan Vali Yardımcısı Mimar Sinan Batmaz, insan haklarının önemine vurgu yaparak toplumların ve medeniyetlerin düzgün bir şekilde yaşaması için insan hakları konusunun yaşamın olmazsa olmazlarından birisi olduğunu vurguladı.
 
“Çalışmalarımız huzur ve güvene yol açacak”
 
İnsanlar arasında ırk, din, renk, yaş, cinsiyet ayırımı yapmadan sevgi, saygı, dostluk duygularını geliştirmenin en önemli insan hakkı olduğunu belirten Batmaz, “ İnsan Haklarının insanın kişiliğine ve onuruna sıkı sıkıya bağlı olup, herkese karşı, her zaman öne sürülebilen, devredilemez nitelikte mutlak haklardır.
 
Şeyh Edebali'nin Osman Bey' e dediği gibi 'İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın' sözleriyle insanlara yapılan ve yapılacak işlerin ne denli önemli olduğunu belirtmekte fayda var. Bu yüzden yapacağımız çalışmalar insanların huzur ve güven içerisinde yaşamasına yol verecek çalışmalar olacaktır. Bu anlamda buradaki üyelerin çeşitli resmi ve sivil toplum kuruluşlarını temsilen burada olduğunu ve burada alacağımız kararların kent için, insanımız için ve insanlarımızın hakları için yol gösterici olmasını diliyorum" dedi. 
 
Faaliyet Komisyonları Oluşturuldu
 
Konuşmanın ardından kurul üyeleri tarafından İl ve İlçe İnsan Hakları Kurullarının Kuruluş Görev ve Çalışma Esasları Hakkındaki Yönetmeliğin 8. Maddesi gereğince İl İnsan Hakları Kurulu bünyesinde faaliyet yürütecek olan komisyonlar oluşturuldu. Buna göre;  Halkla İlişkiler ve İletişim Faaliyetleri Komisyonuna Ali Akbaş, Reşit Can, Ömer Büyüktimur ile Ömer Çokur, İnsan Hakları Eğitimi ve İnsan Hakları Bilincini Geliştirme Komisyonuna Abdullah Sevinç, Mehmet Demir, Metin Kale ile Remzi Sürek, İnsan Hakları İhlallerini Araştırma, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonuna Nahit Eren, Erhan Ayer, Civan Gökalp, Mustafa Sarıhan ile Hüsamettin Alıncı'nın seçilmesine karar verilerek toplantı tamamlandı.
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT