1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İnsan Hakları Film Festivali başladı
İnsan Hakları Film Festivali başladı

İnsan Hakları Film Festivali başladı

DİYARBAKIR - Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) bünyesinde faaliyet gösteren Avrupa Birliği (AB) Bilgi Bürosu'nun da desteğiyle organize edilen 2012 AB İnsan Hakları Film Festivali, 10 Aralık İnsan Hakları Günü'nde başlıyor.

A+A-

AB Delegasyonu tarafından Türkiye'deki AB üye devlet temsilcilikleri ve kültür merkezleri ile işbirliği içerisinde 10-12 Aralık tarihleri arasında Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Kayseri, Eskişehir, Trabzon, Konya, Gaziantep ve Diyarbakır'da eş zamanlı olarak düzenlenecek festivalde gösterimler ücretsiz olarak yapılacak. Sinemaseverler, öğrenciler, insan hakları aktivistleri ve Avrupa sinemasıyla ilgilenen herkesin davet edildiği gösterimler, 3 gün sürecek. Festival kapsamında AB'ye üye 11 ülkeden 11 film gösterilecek. Gösterilecek filmler arasında Fatih Akın'ın 'Cennetteki Çöplük' isimli belgeseli de yer alacak. Diyarbakır'daki gösterimlerin N-City Avşar Sineması'nda yapılacağı belirtilirken, festival kapsamında gösterimde yer alacak bazı filmler şunlar:
"Lotte ve Aytaşının Sırrı, Estonya, Denizdeki Adam, Yunanistan, Islık Çalmak İstersem Çalarım, Romanya, Daha İyi Bir Dünyada, Danimarka, Kano, Fransa, Sadece Rüzgar, Macaristan, Cennetteki Copluk, Almanya, Umut Liman, Finlandiya, Görünmez Adamlar, Hollanda, Adalar, İtalya, Kuma, Avusturya."