1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İnşaatlara 48 milyon lira yatırım yapıldı
İnşaatlara 48 milyon lira yatırım yapıldı

İnşaatlara 48 milyon lira yatırım yapıldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, geçen yıl temelini attığı ve tamamladığı inşaatlara 48 milyon lira yatırım yaptı.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, 2015 yılında temelini attığı Dini Kültür Merkezi, Kapalı Spor Salonu, 450 Evler ve Bağcılar Kreşi, Çocuk ve Gençlik Merkezi ile Mahabad Bulvarı düzenleme çalışmalarını tamamladı.

 

2014’te temeli atılan Kültür ve Kongre Merkezi, 2015’te temeli atılan Kız Öğrenci Yurdu’nun inşaatına devam eden Fen İşleri Daire Başkanlığı, Elazığ Caddesi Yol Genişletme ve Düzenleme Projesi’ni ise DEDAŞ’ın elektrik direklerini yeraltına alma işlemini geciktirmesi nedeniyle tamamlayamadı.

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Bülent Uçan, geçen yıl yürütülen çalışmaları değerlendirdi. Uçan, 2014 yılında başlayan projelerin çalışmalarına 2015 yılında devam edildiğini, Mahabad Bulvarı’nda kaldırım düzenlemesi, bisiklet yolu, yürüyüş parkuru ve cadde düzenlemesinin tamamlandığını kaydetti. En büyük projelerinden biri olan Kültür ve Kongre Merkezi’nin yüzde 80’inin tamamlandığını belirten Uçan, Kültür ve Kongre Merkezi’ni mayıs ayı sonunda bitirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Elazığ Caddesi’ndeki gecikme DEDAŞ’tan kaynaklı

Elazığ Caddesi’nde yol genişletme çalışmaları kapsamında askeriyeye ait duvarların yıkıldığını, kaldırım ve bisiklet yolu çalışmalarının yürütüldüğünü ifade eden Uçan, DEDAŞ’ın elektrik direklerini yeraltına alma işlemlerini geciktirmesi nedeniyle çalışmanın bu yıla sarktığını söyledi. Uçan, DEDAŞ’ın çalışmalarını tamamlaması halinde Elazığ Caddesi’ndeki düzenleme çalışmalarının mart ayında sona ereceğini kaydetti.

2015 başlanan birçok proje tamamlandı

450 Evler Mahallesi’nde bin 300 metrekarelik inşaat alanına kreş inşa ettiklerini, Bağcılar Mahallesi’ndeki kreşin ağustos ayında tamamlandığını dile getiren Uçan, Koşuyolu Parkı’ndaki Çocuk ve Gençlik Merkezi, Kayapınar’daki bin kişilik Kapalı Spor Salonu ve Bağcılar Mahallesi’ndeki Dini Kültür Merkezi’nin inşaatlarının tamamlandığını söyledi. Uçan, Kız Öğrenci Yurdu’nun kaba inşaatının bittiğini, temmuz ayında tamamlanacağını belirtti.

Belediye binaları Kültür Sanat Okulları’na dönüştürüldü

Hani’de Kadın Politikaları Daire Başkanlığı tarafından Kadın Dayanışma Merkezi olarak alınan binanın onarıldığını kaydeden Uçan, Kaygusuz, Kuyular, Şölen ve Ağaçlı’da belde belediyesi binalarının da onarılarak Kültür Sanat Okulları’na dönüştürüldüğünü anlattı.

2016’da projeler devam edecek

Bu yıl 2015’ten kalan Kültür ve Kongre Merkezi, Elazığ Caddesi ve Kız Yurdu inşaatı çalışmalarına devam edeceklerini ifade eden Uçan, üç dış ilçede koordinasyon merkezi kurulacağını, Bismil’de ilçe otogarı inşa edileceğini açıkladı. Üç ilçeye mezbahane yapılacağını kaydeden Uçan, açık, kapalı ve spor ünitelerinin bulunacağı havuzlar inşa edeceklerini açıkladı. Kreş ve çocuk oyun odaları yapılacağını söyleyen Uçan, El Cezir-î Bilim Merkezi kurulacağını sözlerine ekledi.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler