1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İnşaat ve Belediye Fuarı'na görkemli açılış
İnşaat ve Belediye Fuarı'na görkemli açılış

İnşaat ve Belediye Fuarı'na görkemli açılış

Diyarbakır'da Ortadoğu İnşaat ve Belediye İhtiyaçları Fuarı düzenlenen görkemli bir törenle hizmete açıldı.

A+A-
Üç gün devam edecek fuara İran ve Kürdistan Bölgesi'nde da çok sayıda firma katıldı. Törende konuşan Diyarbakır Ticaret Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, fuarların Diyarbakır ve bölgenin kalkınmasında önemli rol oynadığını belirtirken, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı, sürdürülebilir bir inşaat sektörü ve yaşanılabilir bir kent oluşturmak için koordineli bir şekilde çalışmak gerektiğini söyledi. Vali Hüseyin Aksoy da inşaat sektörünün önemli bir istihdam alanı olduğuna dikakt çekti.
 
İnşaat ve Belediye fuarına görkemli açılış
 
Dün saat 12.00'de Ergani yolu üstündeki TÜYAP'ta açılışı gerçekleştirilen Ortadoğu İnşaat ve Belediye İhtiyaçları Fuarı açılışında Diyarbakır'ın renkli simaları da bir araya geldi. Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı, Diyarbakır Ticaret Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ali Can Ebedinoğlu ve Diyarbakır Organize Sanayi İşadamları Derneği Başkanı A.Aziz Özkılıç'ın yanı sıra çok sayıda STK temsilcisi tarafından kurdele kesilerek açılışı yapılan fuar, 3 gün süreyle halka açık kalacak.
 
Fuar alanının yenilenmesi gerekiyor
Diyarbakır Ticaret Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, törende yaptığı konuşmada, “2009 yılından bu yana hemen her yıl ortalama Diyarbakır'da 10 tane fuar açılıyor. Bu fuarlar şüphesiz ki Diyarbakır'ımız ve bölgenin kalkınmasında çok önemli bir rol üstleniyor ve ekonomik yönden büyük bir girdi sağlıyor.
 
 
Bugün yine önemli bir fuar açılışı için burada bir arada bulunuyoruz. Ancak bir özeleştiri yapacak olursak fuarımızın yeri pek iç açıcı değil. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası olarak fuar yerimizin daha modern bir hale dönüştürülmesi için Belediyemize ve Valiliğimize 3 Milyon Liralık bir proje sunduk. Bu projemizin hayata geçirilmesiyle birlikte burada konuklarımızı çok daha iyi şartlarda ağırlayacağımızı düşünüyorum” dedi.
 
“İnşaat sektörü iyi bir konumda”
 
Daha sonra söz alan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı, Diyarbakır'ı anlatmaya bir fuar açılış programının yeterli olmayacağını belirterek, “Hiç şüphesiz ki Diyarbakır'da inşaat sektörü çok iyi bir konumda ve önemli bir iş sahası konumunda. Bunu yaparken sürdürülebilir bir inşaat sektörü ve yaşanılabilir bir kent oluşturmak için koordineli bir şekilde çalışmak gerek. Yeni yeni inşaat alanları yapılırken daha da yaşanılabilir ve insanların mutlu olacağı bir kent arzuluyoruz. Çünkü bu kent sadece Diyarbakır'da yaşayan insanların değil, bu kente gönül bağı olan insanların da kentidir. Kentimize önemli bir katkı sunacağını düşündüğüm bu fuarın şimdiden hepimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.
 
Üretici ve tüketicinin buluşma noktası
 
Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, inşaat sektörünün Diyarbakır'da her geçen gün biraz daha geliştiğine dikkat çekerek, “Bugün inşaat sektöründe üretilen ürünlerin ve bunları kullanacak olan müteahhitlerimiz bu fuarda buluşuyor. 2013 yılında Diyarbakır'daki istihdam sektörünün yüzde 23'ünü inşaat sektörü oluşturmaktaydı. Bu küçümsenecek bir istihdam alanı değil. 2012'yılında da çıkarılan yeni bir yasa ile riskli binaların yıktırılıp yenilerinin yapılması yönünde yapılan çalışmalar bugün hala devam ediyor. Fuarın hepimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından protokol ve davetliler fuar alanında açılan stantları gezdiler. 
Öte yandan bazı katılımcılar organizasyonun oldukça başarılı olduğunu, ancak fuar ziyaretçilerini taşıyacak olan servisler konusu8nda sıkıntı yaşadıklarını belirttiler. Katılımcılar yetkililerden fuara gidecek olan katılımcıları taşıyacak servislerin belli saatlerde ring seferleri yapmalarını talep etti.
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT