1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İnşaat sektörünün yaşadığı sorunlar masaya yatırıldı
İnşaat sektörünün yaşadığı sorunlar masaya yatırıldı

İnşaat sektörünün yaşadığı sorunlar masaya yatırıldı

Çatışmalı süreç sebebiyle durma noktasına gelen ve Diyarbakır’ın lokomotif sektörü olan inşaat sektörünün sorunları masaya yatırıldı.

A+A-

DTSO tarafından düzenlenen inşaat sektör toplantısı, sektör temsilcilerinin yoğun katılımıyla Hilton Garden İnn Oteli’nde gerçekleştirildi. 


Toplantının açılış konuşmasını yapan DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar bölge olarak hem sosyal hem de ekonomik anlamda çok sancılı bir süreçten geçildiğini belirterek, her yönüyle ağır bir tablo ile karşı karşıya olduğumuzu dile getirdi. Barış ortamının sağlanmadığı sürece ekonomi dahil mevcut tüm sorunların çözümünün mümkün olmadığına değinen Sayar, silahların susmamasının sosyal ve ekonomik sorunların her geçen dakika daha da ağırlaşmasına sebep olduğunu belirtti.


Sayar sözlerini şöyle sürdürdü, ”Yaşanan sorunlar sadece bölgemizle sınırlı kalmamaktadır. Maddi ve manevi büyük kayıplara neden olan çatışmalardan dolayı yaşanan acıların etkisi, ülkemizde var olan mevcut tüm sorunları derinleştirmekte, çözüm çok daha zor ve maliyetli hale gelmektedir ve bu savaşın kazananı olmayacaktır” dedi. 
Sayar bu nedenle en öncelikli talebin ve temenninin elbette ki yaşanan kayıpların, ölümlerin son bulması ve yeniden diyalog içinde sorunların konuşulabileceği bir zemine geri dönülmesi olduğunu dile getirdi.


Yaşanan kaos ortamında, yaklaşık 8 aydır ilde ve bölgede inşaat çalışmalarının azaldığını, konut alım satımlarının düştüğünün altını çizen Sayar, özellikle kullanılan kredi ve sigorta işlemlerinde güvenlik algısı nedeniyle yeni ve olumsuz uygulamaların başladığının da altını çizdi. 


DTSO Meclis Başkanı Celalettin Birtane ise yapmış olduğu konuşmada, özelikle Sur içinde yaşanan çatışmaların bütün kentin psikolojisini son derece olumsuz anlamda etkilediğini dile getirdi. Özellikle inşaat sektörünün kentin lokomotif sektörlerinden olduğunu dile getiren Birtane, öncü sektör olan ve etki alanının geniş olduğu inşaat sektöründeki sorunların kentin genel ekonomisini de olumsuz anlamda etkilediğini dile getirdi. DTSO olarak bu toplantıyı organize etmekteki amaçlarının inşaat sektör temsilcilerini bir araya getirerek mevcut sorunların çözümünde rol oynamak olduğunu belirten Birtane, katılımlarından dolayı da bütün sektör temsilcilerine teşekkürlerini iletti.

Açılış konuşmalarında sonra, birinci oturumda, Türkiye ve Bölgemizde İnşaat Sektörünün Durumu ve Yaşadıkları Sorunlar, Çatışmalı Sürecinin İnşaat Sektörüne Yansımaları, Ortadoğu’daki Gelişmelerin İnşaat Sektörüne Yansımaları ve Yeni Pazar Arayışları konu başlıkları üzerinden sektör temsilcileri görüşlerini belirterek karşılıklı istişarede bulundu.


İkinci oturumda ise, Bölgedeki inşaat malzemeleri üretimi ve işletmelerin yaşadıkları sorunlar ile ildeki konut ihtiyacı konuları masaya yatırıldı ve bu konularda istişarelerde bulunuldu. 
     

HABERE YORUM KAT