1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İnşaat sektöründe güven azaldı
İnşaat sektöründe güven azaldı

İnşaat sektöründe güven azaldı

TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürlüğü'nün Ağustos ayı Sektörel Güven Endeksleri sonuçlarına göre, Hizmet ve perakende ticaret sektörlerinde artan güven, inşaat sektöründe azaldı.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ağustos ayı sektörel güven endeksleri sonuçlarını açıkladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğünden alınan verilere göre, Hizmet ve perakende ticaret sektörlerinde artan güven, inşaat sektöründe azaldı.

Bir önceki ayda; 105,4 olan hizmet sektörü güven endeksi 107,2 değerine; 108,4 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi 109,5 değerine yükselirken; 85,3 olan inşaat sektörü güven endeksi 83,4 değerine düştü.

Hizmet sektörü güven endeksi arttı

Hizmet sektörü güven endeksindeki artış, son üç aylık dönemdeki iş durumu değerlendirmesindeki yüzde 0,9'luk ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi değerlendirmelerindeki yüzde 6,2'lik iyileşmeden kaynaklandı. Son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep alt endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 2,7 oranında azaldı.  Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki artış, gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi alt endeksindeki yüzde 6,2'lik artıştan kaynaklandı. Son üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar ve mevcut mal stok seviyesi alt endeksleri ise bir önceki aya göre sırası ile yüzde 2,5 ve yüzde 1,5 azaldı.

İnşaat sektörü güven endeksindeki azalış, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi değerlendirmelerindeki kötüleşmeden kaynaklandı. Söz konusu alt endeksler sırası ile bir önceki aya göre yüzde 4,6 ve yüzde 0,6 azaldı.

HABERE YORUM KAT