1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İnşaat sektörü DTSO'da buluştu
İnşaat sektörü DTSO'da buluştu

İnşaat sektörü DTSO'da buluştu

DTSO Meclis Başkanı Celalettin Birtane: İkibin sonrası bu şehri biz yarattık ve ne yazık ki emeğimizin karşılığını da alamadık.

A+A-

İnşaat sektöründe yaşanan sorunların ve aksaklıkların ilimiz ve bölgemizdeki ekonomik gelişmelere olası etkilerinin ve güçbirliğine gidilmesinin amaçlandığı toplantıya Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Meclis Başkanı Celalettin Birtane, DTSO Başkan Yardımcısı Metin Aslan ile meclis üyeleri ve sektör temsilcileri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan DTSO 9. Grup Meslek Komitesi Başkanı Zülfi Kaya, sektörün bir araya gelerek sorunlara çözüm aramasının önemine işaret ederek tüm katılımcılara teşekkür etti.

Daha sonra söz alan DTSO Meclis Başkanı Celalettin Birtane; 'Eskiden devletlerin güçlü olması arzulanıyordu. Şimdi ise artık kent ekonomilerinin güçlü olması bir gereklilik halini aldı. DTSO olarak, her alanda sektörel sorunları tartışarak sektörleri geliştirmek ve dolayısıyla kent ekonomisini güçlendirmek için çeşitli çalışmalar yapıyoruz. İnşaat sektöründe faaliyet yürüten tüm firmaları davet ettiğimiz bu toplantıda da sektörel sorunları masaya yatırarak bir güç birliğine gitmeyi hedefliyoruz. Ayrıca çeşitli kooperatif şeklindeki örgütlenmeler yoluyla; kaliteli konuta ucuza sahip olma olanağı yaratılabilir. Tek tek firmaların dayanma gücü bir iki yıla kadardır. Bu duruma nasıl karşı koyabileceğimizi konuşmamız gerek' şeklinde konuştu.

Devlet bürokrasisi ve yerel yönetimler ile yaşadıkları sorunlara da değinen Birtane, 'Hazine arazileri bedelsiz TOKİ'ye teslim ediliyor, haksız bir rekabetle yüz yüze kalıyoruz. Diyarbakır'ı inşa eden, ciddi fedakarlıkta bulunan müteahhitler, her yerde sorunlarla yüz yüze kalıyorlar. Türkiye'de en ucuz ve en kaliteli konutları biz yapıyoruz ama hakettiğimiz değeri bulamıyoruz' dedi.

İnşaat sektörünün pazar olanaklarına da değinen Birtane; 'Irak Kürdistan Bölgesi'nde ciddi bir inşaat sektörü var ama Diyarbakır inşaatçıları orada yer bulamıyor. Burada bir güç birliği oluşturarak gitsek kolaylıkla alabileceğimiz işleri tek başımıza dev gibi firmalar karşısında alamıyoruz. Rojava, Azerbeycan gibi bir çok iş yapabileceğimiz bölgeler var. Tüm bunları değerlendirmenin yolu birlikte hareket etmekten geçiyor' şeklinde konuştu.

Daha sonra, Diyarbakır'ın konut yapısındaki değişimleri gösteren bir slayt gösterimi eşliğinde konuşmasını sürdüren Birtane, 2000 öncesi konutlar ile ikibin sonrası konutlar arasındaki farklara değinerek, 'Gördüğünüz gibi eski yapıların hepsi sıvasız. Bunlara konut denilemez, ancak barınak denilebilir. İkibin sonrası bu şehri işte biz yarattık ve ne yazık ki emeğimizin karşılığını da alamadık' dedi.
Kentsel dönüşüm için alternatif konut rezerv alanlarını da harita üzerinde gösteren Birtane, sektörün tüm bu konularda çalışmalar yaparak söz sahibi olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Daha sonra; Temel Göstergeler, İnşaat Sektöründeki Durum, Konut ve Bina Verileri ile İnşaat Sektöründe Faaliyet Gösteren Firmaların Sayısal Verileri başlıkları altında bir sunum yapan DTSO Halkla İlişkiler Müdürü Şevder Demiralp, DTSO'nun toplam 2603 üyesinin inşaat sektöründe üçüncü, beşinci ve dokuzuncu grup altında faaliyet gösterdiğini belirterek, kentin demografik yapısı, konut rezervi ve konut başına düşen nüfus oranları hakkında bilgiler verdi.

Daha sonra Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Diyarbakır Şube Başkanı M. Erkan Azizoğlu'nun Güçbirliği A.Ş. Yapıları ve Kuruluş Amaçları başlığı altında bir sunum yaptığı toplantı; sektörel sorunlar ve çözüm önerileri ile güç birliği ve örgütlenme başlıkları altında sürdürüldü.
Toplantı gündem maddelerinde söz alan sektör temsilcileri, İnşaat Sektörünün DTSO çatısı altında buluşmasının ve Güçbirliği A.Ş. kurulmasının önemli olduğunu, ancak sektörün sorunlarının sağlıklı ve kalıcı çözümü için yerel yönetimler, ilgili devlet kurumları ile üniversite temsilcilerinin de hazır bulunduğu toplantılar yapılması gerektiğini dile getirdiler.
 

HABERE YORUM KAT