1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İnşaat çalışmaları başladı
İnşaat çalışmaları başladı

İnşaat çalışmaları başladı

Büyükşehir ve 10 ilçe belediyesinin 30 yıllık katı atık sorununu çözecek Entegre Katı Atık Yönetimi Tesisi’nin inşaat çalışmaları başladı.

A+A-

Yaklaşık 100 milyon liraya mal olacak tesis, 2017 yılında tamamlanacak.Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı,  Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi’nin inşaat çalışmalarına başladı.

Çınar’ın Sevindik Mahallesi’nde inşaatına başlanan tesis ile Diyarbakır Büyükşehir, Bağlar, Yenişehir, Kayapınar, Sur, Dicle, Eğil, Ergani, Bismil, Hani ve Çınar Belediyesi’nin katı atık sorununun çözülmesi hedefleniyor.

2017 yılında tamamlanacak proje kapsamında, bir adet düzenli depolama sahası, bir adet 15000 ton kapasiteli kompost tesisi, bir adet sızıntı su arıtma tesisi, bir adet tıbbi atık sterilizasyon tesisi, bir adet ambalaj atığı ayırma tesisi, 4 adet aktarma istasyonu, 4 adet çöp depolama alanı yapılarak, belediyelerin sınırları içindeki katı atık sorunu, geri kazanım, işleme ve bertaraf aşamaları yönetilecek ve işletilecek.

Proje 100 milyon TL’ye mal olacak

34 milyon 46 bin Euro’ya mal olacak (yaklaşık 100 milyon lira) projenin, yüzde 77,22’si (26.291.985 Euro) AB hibelerinden, yüzde 9,11’i (3.101.701 Euro) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı fonlarından ve yüzde 13.67’lik (4.652.552 Euro) kısmı ise Büyükşehir Belediyesi ve proje ortakları belediyelerin eş finansmanıyla sağlanacak.

Kıraç: Kenttin 30 yıllık katı atık sorununu çözecek

Proje çalışmaları hakkında bilgi veren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Deniz Kıraç, Ağustos 2015 itibariyle inşaat çalışmalarına başladıkları projeyi Mart 2017’ye kadar tamamlayacaklarını açıkladı. Kıraç,  şunları söyledi: “Projenin kapsamında, şu an çalışmaya başladığımız alan bir düzenli depolama alanıdır. Düzenli depolama alanına ulaşım yoluyla çalışmaya başladık. Saha açma çalışmaları devam ediyor. Bu alanda bir düzenli depolama alanı, bir arıtma tesisi, bir kompost tesisi ve elektrik enerjisi üretimi için de ayrıca ünitelerimiz bulunacaktır. Buranın ömrü yaklaşık 30 yıldır. Tesis 30 yıl gibi bir süre bu kente hizmet edecek. Tesis 30 yıllık kullanımdan sonra yeni projelerle genişletilecek. Bu kentin tüm evsel ve tıbbi atıklarının depolanma kapasitesine sahip. Aynı zamanda organik atıklar da burada komposta çevirip tarımsal ve peyzaj alanlarımızda kullanmayı hedefliyoruz.”

Elektrik enerjisi üretilecek

Tesisin açılması üzerinden 4 yıl geçtikten sonra oluşan gazlardan elektrik enerjisi üretmeye başlayacaklarını kaydeden Kıraç, ürettikleri elektrik enerjisini de tesiste kullanacaklarını kaydetti.

İlçelerde çalışmalar başladı

Ergani’deki mevcut çöp depolama alanının rehabilite edildiğini ve aynı zamanda bir aktarma istasyonu da yaptıklarını ifade eden Kıraç, “Dicle ve Eğil ilçelerimizin ortasında bir alanda aktarma istasyonu yapıyoruz. Bu aktarma istasyonu bu iki ilçemize hizmet edecek ve diğer ilçelerimizden getirilen çöpler burada toplanıp büyük hacimli araçlarla Katı Atık Entegre İstasyonu’na getirilip bertaraf edilecek. Proje faaliyete geçtikten sonra kentin farklı bir noktasında çöp depolanma alanımız olmayacak. Tamamen AB standartlarında inşa edeceğimiz ve işletmesini yapacağımız düzenli depolama alanında tüm atıklar bertaraf edilecek.” diye konuştu.

Kıraç, Bismil ve Dicle’deki mevcut çöp depolanma sahasının rehabilite edileceğini, Hani ve Bismil’de birer aktarma istasyonu yapılacağını belirterek,  Çınar ilçesinde depolanacak evsel atıkların da Bismil’deki depolanma sahasında rehabilite edileceğini anlattı.

Kentteki tüm sağlık kurum ve kuruluşlarının tıbbi atıklarının AB standartlarına göre toplanacağını, aktarma tesisinde sterize edilerek düzenli depolama sahasında bertaraf edileceğini kaydeden Kıraç, “Özellikle kentimizin ve bizim kurum olarak üzerinde çok durduğumuz kaynağından ayrıştırılan atıklar, ambalaj atıkları ayırma tesisine getirilecek ve sınıflarına göre ayrılarak satışa hazır hale getirilecektir.” dedi.

Proje de olmayan ilçeler içinde çalışmalar yapılıyor

Proje içinde olmayan Silvan, Hazro, Kulp, Lice, Kocaköy, Çermik ve Çüngüş ilçeleri için de çalışmaları olduğunu ifade eden Kıraç, Çermik ve Çüngüş’ü Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi Projesi’ne katmak için çalıştıklarını belirtti. Kıraç, şunları kaydetti: “Bu diğer ilçelerimiz için de şu an proje çalışmaları devam ediyor. Bu ilçelerin projelerinin fizibiliteleri onaylandı. Alanların tahsislerini aldık. Bakanlıkça onaylandı, şu an da Avrupa Birliği’ne gidiyor. Bu ikinci projemiz için biraz zaman isteyeceğiz. Çünkü bu birinci proje uzun süre üzerinde çalıştığımız ve sonuçlandırdığımız; ikinci projemiz yaklaşık 26 milyon Euro gibi bir finansal büyüklüğü var. Bunun büyük oranda da AB ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hibesiyle karşılanacaktır. Bunu da yakın zamanda kentimizle paylaşacağız. Kentin atık yönetiminin tamamını çözmeyi önümüze koyduk ve bu çerçeve de yaklaşıyoruz.”

‘Kaynağından ayrışma demek evde iki ayrı çöp poşeti olması demek’

“Geri dönüşümde esas olan kaynağında ayrıştırmaktır” diyen Kıraç, evlerde yapılacak ayrışma işlemini ve sonrasını şöyle anlattı: “Kaynağında ayrıştırmak demek evlerimizde iki ayrı poşet olması demek. Bir tane yaş atık dediğimiz mali değeri olmayan atık var, bir de kuru atık dediğimiz geri kazanılabilir ambalaj atıkları var. Bunlar evlerde iki ayrı poşette toplanacak; bir poşet yaş atıklar, direk depolama sahasına gönderilecek. Bir kısmı komposta girecek, bir kısmı da direk depolanacak. Kuru atıklar dediğimiz cam, plastik, kağıt vb. hepsi beraber toplanacak. Mardin yolunda inşa edeceğimiz ayırma tesisine gelecek. Burada da sınıflarına göre ayrıştırılacak, kısmen işlenip satışa hazırlanacak. Bu tesislerde kentte yaşayan birçok insanın da istihdamı sağlanacak.”

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler