1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. İnkar politikalarıyla bölge sindirildi
İnkar politikalarıyla bölge sindirildi

İnkar politikalarıyla bölge sindirildi

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Canbey, Diyarbakır ve ilçe teşkilatlarında yaptığı 3 günlük çalışmalar ile ilgili olarak bir değerlendirme toplantısı yaparak, aldıkları önerilerin politikalarına yön vereceğini söyledi.

A+A-

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve 20. 21. dönem Malatya Milletvekili Yaşar Canbey, 'Türkiye Taraması Ziyaretleri' kapsamında Diyarbakır ve ilçe teşkilatlarında yaptığı 3 günlük çalışmalar ile ilgili olarak bir değerlendirme toplantısı yaptı. Canbey değerlendirme toplantısında, bu çalışmalar çerçevesinde halk ve STKlar ile görüştüğünü belirterek, bu görüşmelerde aldığı bilgilerin politikalarına yön vereceğini söyledi.

Canbey, her gittiği yerde halkın kendilerini bağırlarına bastığını söyleyerek, bölgede yapılan yatırımların hemen hemen hepsinin Milli Görüş tarafından yapıldığını diğer iktidarların tek bir çivi çakmadığını dile getirdi.

Canbey, sistem ve rejim tarafından yapılan hatalı politikalar ve baskılar ile " İnsanlarımızın dini, dili kıyafeti ve köylerinin ismi değiştirilmeye çalışılmıştır. Yani insanımızın kimya ve fiziğini, örf adetini değiştirmek inancını değiştirmek yolunda yıllarca bu ülkede baskıcı bir rejim uygulanmıştır. Irkçı bir eğitim sistemi ile batılaştırma politikaları uğruna atılan adımların ülkemizde acı sonuçların çıkmasına neden olmuştur" dedi.

Canbey, değerlendirme toplantısında sistemin bölgede baskıcı bir sistem ile bölge insanına çile çektirdiğini söyleyerek, köylerin boşaltılması yayla yasağının getirilmesi, işsizlik ve göçten dolayı bölge insanının adeta darmadağın olduğunun altını çizdi.

Bölgede Ajanlar Kardeşlik Bağlarını Kopartmak İçin Adeta Cirit Atmışlar

İnkar politikalarıyla bölgenin örf ve adetleri yok sayıldığını hatırlatan Canbey, değerlendirmesini şöyle sürdürdü: " Sistem her hak arayışını bir başkaldırı şeklinde değerlendirmiş ve bunu şiddetle bastırma gibi bir hatalı uygulama yapılmıştır. Yine bu toplumun yapısını değiştirmeye yönelik asimilasyon sayılacak derecede bir kültür değişimi için yanlış uygulamalarla bir hatalı adım atılmıştır. Bu bölgede kimsenin sayısını bilmediği ajanlar buradaki kardeşlik bağlarımızı kopartmak için adeta cirit atmışlardır."

'Ben de Kürdüm Ben Daha Doğruyum Ben Daha Çalışkanım'

Merhum Necmettin Erbakan'ın sözüne atıfta bulunan Canbey son olarak, "Eğer siz dağa taşa 'Ne Mutlu Türküm Diyene' derseniz buradaki Kürt insanlarımız, arkadaşlarımız ve kardeşlerimiz de derler ki; ' Ben de Kürdüm ben daha doğruyum ben daha çalışkanım' diyecekler. O zaman aramızdaki kardeşlik bağları kopmuş olur" dedi.

 

(Osman İçli-İLKHA)