1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'İnfazları, saray ve istihbarata bağlı ekip yapıyor’
'İnfazları, saray ve istihbarata bağlı ekip yapıyor’

'İnfazları, saray ve istihbarata bağlı ekip yapıyor’

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bölgede yaşanan ölümlere dikkat çekerek, infazların Ankara ve saraya bağlı özel bir ekip tarafından yapıldığını söyledi.

A+A-

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, geldiği Diyarbakır’da çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bölgede yaşanan ölümlere dikkat çeken Demirtaş, “Küçük operasyon ekipleri kime bağlı olduğu belli değil ve o şehirdeki vali kaymakamı tanımıyorlar takmıyorlar. Geliyorlar infazı yapıp gidiyorlar. Fotoğraflarını, görüntülerini de çekip yayınlıyorlar. Bunlar öyle illegal derin devlet grupları değil, bunlar bizzat Ankara’dan istihbarat ve saray tarafından gönderilen ekiplerdir” dedi. Demirtaş, Diyarbakır’da öldürülen Ömer Koç (16) ve Rezan Kaya (20) için şuana kadar valilik ve hükümet tarafından herhangi bir açıklama yapılmadığını söyledi.
 
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır’a gelerek, geçtiğimiz gün öldürülen Ömer Koç (16) ve Rezan Kaya (20) için kurulan taziyeyi ziyaret ederek, ailelere baş sağlığı dileklerinde bulundu. Taziye ziyaretine HDP Diyarbakır Milletvekilleri Nursel Aydoğan, Feleknaz Uca ile Nimetullah Erdoğmuş ve Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gülten Kışanak da katıldı. Demirtaş tek tek ailelere baş sağlığı dileklerini sunduktan sonra çıkışta gazetecilere gündemdeki konulara ilişkin önemli açıklamalar yaptı ve soruları da cevapladı.
 
Diyarbakır’da taziyesine geldiği iki kişi ile ilgili bu kişilerin infaz edildiğini belirten Demirtaş, konu ile ilgili şuana kadar valilik ve hükümetin herhangi bir açıklama yapmadığına dikkat çekerek, “İnsan canının bu kadar hafife alındığı ve ucuz görüldüğü başka hiçbir dönem yaşanmadı. Devletin bugünkü anlayışı hükümetin bugün ortaya koyduğu sergilediği politika insan yaşamını hiçleştirmiş durumda” dedi.
 
Hükümet şunu unutmasın, devran hep böyle dönmeyecek
 
“Her gün insanlarımız katlediliyor ve bizler her gün bu acıyı yaşıyoruz” diyen Demirtaş şöyle devam etti: “Her gün bunlar yaşanmıyormuş gibi hükümet ileri demokrasiden demokratik operasyonlardan söz edebiliyor. Geçici başbakan ve geçici hükümet şunu unutmasın, devran hep böyle dönmeyecek güç yetki her zaman sizde olmayacak, yargının bir kısmı, basının bir kısmı her zaman sizin emriniz talimatınız altında olmayacak. Vicdanlı yargıçlar vicdanlı hakimler vicdanlı kamu yöneticileri vardır bu ülkede. Onurunu yitirmemiş devlet yöneticileri var bu ülkede. Şuanda elinizden gelen bütün hukuksuz uygulamaları yaparken bunu unutmayın. Bu suçları işleyenlerde bunun hesabının sorulacağı günlerin geleceğini unutmasınlar.
 
‘İnfazları, saray ve istihbarata bağlı ekip yapıyor’
 
Bölgede yaşanan ölümlere dikkat çeken Demirtaş çarpıcı açıklamalarda bulunarak şöyle dedi: “Özellikle şunun altını çizerek söylemek istiyorum. Bu tür infazlar, dün Bismil’de, Şırnak’ta, Diyarbakır’da, Yüksekova’da benzeri yerlerde gerçekleşen bu infazlar özel bir ekip tarafından yapılmaktadır. Genellikle bunlar başka bir şehirden gönderilen ekiplerdir. Hepsinin birbirine benzer plakasız araçları var. Aynı marka Muş’ta da Şırnak’ta da Diyarbakır’da da Batman’da da benzer araçlar kullanılıyor. Küçük operasyon ekipleri kime bağlı olduğu belli değil ve o şehirdeki vali kaymakamı tanımıyorlar takmıyorlar. Geliyorlar infazı yapıp gidiyorlar. Fotoğraflarını, görüntülerini de çekip yayınlıyorlar. Bunlar öyle illegal derin devlet grupları değil, bunlar bizzat Ankara’dan istihbarat ve saray tarafından gönderilen ekiplerdir.”
 
‘AKP, burada infaz timleri ile ayakta durabiliyor’
 
Demirtaş halkın baskılarla sindirilmek istendiğini ifade ederek, “Şimdi bunlar zannediyorlar ki halkı korkutup sindirecekler ve AKP’ye oy vereceklerini sanıyorlar. Bu yaptıkları hem siyasi hem hukuki ve vicdani olarak hepsinin hesabını verecekler. Geçişte yaptıkları hiçbir suç aslında cezasız kalmadı. Her yerde halk karşılarına dikildi. Bugün burada silinmiş durumdalar. Zar zor aldığı bir milletvekili var. Onun dışında hiçbir şeyi yok. Devlet burada sadece karakoldan ibaret. AKP’nin burada bir karşılığı kalmadı. Ankara’dan gönderdiği özel infaz timleri ile ayakta durabiliyor. Türkiye’nin batısı da eminim bu söylediğimin çoğunu duyamayacak.

 

Çünkü şurada 20 kameranın çektiği görüntünün 15’i bu konuşmayı yayınlamayacak. Merkezleri buna izin vermeyecek. Çünkü Türkiye’nin batısı bunları duysun istemiyorlar. Buraya gönderdikleri asker polis çocukları ne uğruna ölüyor bilinmesini istemiyorlar. Ama artık eskisi gibi değil gizleyemiyorlar. Bakın asker aileleri tepki gösteriyor. Bu çocukların neden öldüğünü herkes sorgulamalıdır. Biz bu ölümleri hak etmiyoruz. Kendi yurttaşını sokak ortasında öldüren bir devlet 21. yy ayakta duramaz” diye konuştu.
 
‘Tarihte, bir devlet yöneticisinin, gençlerimiz için baş sağlığı dilediği bir örnek yoktur’
 
“Ülkemizi ve halklarımızı teslim almak isteyen faşizm yenilecek” diyen Demirtaş, “Savaşta çocuğunu yitirmiş herkese Allah rahmet eylesin diyorum. Devlette bu yürek yoktur. Tarihte devletin katlettiği bir gencimize bir devlet yöneticisinin baş sağlığı dilediği bir örnek yoktur. Bu da onların utancı olsun. Biz koşulların uygun olduğu her yerde asker ve polislerin de cenazesine gitmek isteriz, acılarını paylaşmak isteriz. Cenazeleri yerlerde sürüklenmiş ailelere bile devlet yetkilileri baş sağlığı dilemedi. Bunlar insanlıktan nasibini almamı olanlardır. Biz birlikte yaşam derken de insanlığını unutmuş olanlarla birlikte yaşam demiyoruz. Onlar kendi bildikleri gibi yaşasınlar” dedi.
 
‘Putin’e karşı da bir parmak sallayın da görelim bakalım’
 
Açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, Rusya’nın Türkiye hava sahasını işgal etmesi olayı ile ilgili sorulan soruya şöyle cevap verdi: “Suriye’de şuana kadar vekaleten bir savaş yürütülüyordu şimdi savaşın aktörleri sahaya indi. Rusya’nın Türkiye’nin hava sahasını işgal etmesini aslında geçen hafta Moskova’da Putin’le cami açanlara sormak lazım. Hani işler iyiydi diyordunuz, ne oldu gıkınız çıkmadı. Sıra bize gelince baya parmak sallıyorsunuz, Putin’e karşı da bir parmak sallayın da görelim bakalım. Biz yine de savaş politikalarından uzak durulmasını istiyoruz.”
 
Demirtaş, bu süreçte Kürt parti ve örgütlerin birliği ile ilgili soruya da Ortadoğu’da Kürtlerin ortak barış ve savunma politikasının olmasından yana olduklarını söyledi.
 
‘İnsanlar canını veriyor, oy istemekten utanırız’
 
Seçim çalışmaları ile ilgili soruya da Demirtaş şöyle yanıt verdi: “Bizim arkadaşların hiçbiri şuan seçim çalışması yapamıyorlar. İnsanlar her gün evlatlarını toprağa veriyorlar.

 

Her gün taziye her gün cenaze her gün ölüm. Şimdi biz bu koşullara bize oy verin mi diyeceğiz. Canını veriyor, evladını, malını, her şeyini veriyor. Şimdi biz gidip bu insanlardan oy istemekten utanırız. her şeyiyle bizden daha HDP’li zaten. Oy hesabı yaparak biz bu çalışmaları yürütmüyoruz.”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler